Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract cu firma in insolventa. cum se reziliaza?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract cu firma in insolventa. cum se reziliaza?

buna ziua,
situatia e urmatoarea - am o conventie de vanzare-cumparare cu o firma care acum e in procedura de faliment. care e mersul exact al lucrurilor? am actionat firma in judecata pentru rezilierea contractului prin prisma neindeplinirii obligatiilor, dar constat ca e foarte mare taxa de timbru. cum se procedeaza cu contractele intre firmele aflate in faliment si cealalta parte contractuala, la finalul procedurii? e mai intelept sa astept pana la sfarsit (sau mai iefint) ?
daca firma este in faliment trebuie sa depuneti la tribunal o cerere de somare a firmei pentru plata restantelor, astfel veti intra in comitetul creditorilor
in cazul in care NU depuneti aceasta cerere NU VETI PRIMI NIMIC

consultati legea 85/2006 privind procedura insolventei

PS: NU confundati FALIMENTUL cu PROCEDURA INSOLVENTEI (falimentul face parte din procedura insolventei si este ultima etapa de parcurs a unei firme care nu mai are lichiditati)