avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract cu firma in insolventa. cum se reziliaza?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract cu firma in insolventa. cum se reziliaza?

buna ziua,
situatia e urmatoarea - am o conventie de vanzare-cumparare cu o firma care acum e in procedura de faliment. care e mersul exact al lucrurilor? am actionat firma in judecata pentru rezilierea contractului prin prisma neindeplinirii obligatiilor, dar constat ca e foarte mare taxa de timbru. cum se procedeaza cu contractele intre firmele aflate in faliment si cealalta parte contractuala, la finalul procedurii? e mai intelept sa astept pana la sfarsit (sau mai ieftin) ?

Cel mai recent răspuns: ovidiu_r , utilizator 18:48, 24 Ianuarie 2011
In primul rand , nu ati specificat ce raporturi juridice s-au stabilit intre societatea dumneavoasta si cea aflata in insolventa ( presupun ca e vb de un contract de furnizare si nu de vanzare cumparare). In al doilea rand, nu ati explicat in ce situatie prevazuta de Lg 86 se afla societatea partenera ( procedura de reorganizare, s-a dispus starea de insolventa si lichidarea ori pur si simplu s-a introdus o cerere de deschire a procedurii falimentului).
solicitati administratorului judiciar/lichidatorului rezilierea contractului in temeiul art 86 din lege 85/2006
bgdan_n a scris:

In primul rand , nu ati specificat ce raporturi juridice s-au stabilit intre societatea dumneavoasta si cea aflata in insolventa ( presupun ca e vb de un contract de furnizare si nu de vanzare cumparare). In al doilea rand, nu ati explicat in ce situatie prevazuta de Lg 86 se afla societatea partenera ( procedura de reorganizare, s-a dispus starea de insolventa si lichidarea ori pur si simplu s-a introdus o cerere de deschire a procedurii falimentului).


este vorba de o conventie vanzare-cumparare - mai exact doua apartamente intr-un bloc ce urma a fi construit pe terenul meu, la finalizarea blocului concretizandu-se tranzactia teren contra cele doua apartamente. firma n-a obtinut autorizatiile, iar acum se afla in procedura simplificata de insolventa, de vreo sase luni. conform conventiei de vanzare-cumparare s-a inscris o sarcina in CF-ul terenului meu, pe care o doresc radiata. cum taxa de timbru e descurajant de mare, imi ramane optiunea asteptarii finalizarii acestei proceduri ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract cu firma in insolventa. cum se reziliaza? ovidiu_r ovidiu_r buna ziua, situatia e urmatoarea - am o conventie de vanzare-cumparare cu o firma care acum e in procedura de faliment. care e mersul exact al lucrurilor? am ... (vezi toată discuția)
(situatie fara precedent?) poate banca sa ne ia blocul? prowest_cema prowest_cema Buna. Ma numesc Claudiu, si am o intrebare care nu cred ca s-a mai pus pana acum. Am cumparat un apartament in Cluj-Napoca, intr-un bloc care inca se mai ... (vezi toată discuția)
Valabilitatea unei facturi cu un dezvoltator in faliment seti seti Ce se intampla cu un contract de vanzare-cumparare pentru un apartament insotit de o factura fiscala prin care cumparatorul se obliga sa achite contravaloarea ... (vezi toată discuția)