Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie nepatrimoniala - noi asociati
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie nepatrimoniala - noi asociati

As dori sa aflu care este modalitatea juridica legala de a primii noi membrii intr-o asociatie de proprietari de terenuri deja constituita si inregistrata.
Care sunt etapele?
Este indeajuns o adeziune a noului asociat, acceptata, cu semnatura de membrii deja existenti?
Trebuie cumva schimbat actul constutiv si inregistrat la judecatorie?

Multumesc.
Se intocmeste un proces verbal al Adunarii Generale a Asociatilor prin care se stabileste primirea de noi membrii in asociatie, in 4 exemplare atestate de avocat. Acest proces verbal va fi semnat si de noii membri.
Pentru fiecare membru este necesar cazier fiscal.
Actele se depun la judecatoria in raza careia are sediul asociatia, intotite de o taxa de timbru de 19 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.
avocat,lichidator a scris:

Se intocmeste un proces verbal al Adunarii Generale a Asociatilor prin care se stabileste primirea de noi membrii in asociatie, in 4 exemplare atestate de avocat. Acest proces verbal va fi semnat si de noii membri.
Pentru fiecare membru este necesar cazier fiscal.
Actele se depun la judecatoria in raza careia are sediul asociatia, intotite de o taxa de timbru de 19 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.

Va multumesc,

Imi puteti mentiona temeiul juridic? (lege,articol....)
Este vorba de noi membrii care intra in asociatie cu terenuri - persoane fizice si comunitate locala (primarie).....nu trebuie modificat actul constitutiv si statutul dupa sa se inregistreze la judecatorie noii membrii?Eventual si in Registrul asociatiilor?

Poate legala o noua asociere doar cu cererea de adeziune si semnaturile membrilor fondatori?Are legalitate juridica?

Mentionez ca nu am cunostiinte juridice in aceasta speta.
punisher a scris:

avocat,lichidator a scris:

Se intocmeste un proces verbal al Adunarii Generale a Asociatilor prin care se stabileste primirea de noi membrii in asociatie, in 4 exemplare atestate de avocat. Acest proces verbal va fi semnat si de noii membri.
Pentru fiecare membru este necesar cazier fiscal.
Actele se depun la judecatoria in raza careia are sediul asociatia, intotite de o taxa de timbru de 19 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.

Va multumesc,

Imi puteti mentiona temeiul juridic? (lege,articol....)
Este vorba de noi membrii care intra in asociatie cu terenuri - persoane fizice si comunitate locala (primarie).....nu trebuie modificat actul constitutiv si statutul dupa sa se inregistreze la judecatorie noii membrii?Eventual si in Registrul asociatiilor?

Poate legala o noua asociere doar cu cererea de adeziune si semnaturile membrilor fondatori?Are legalitate juridica?

Mentionez ca nu am cunostiinte juridice in aceasta speta.