Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... calculul pensiei magistratilor
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

calculul pensiei magistratilor

citeam zilele astea un articol din ziar referitor la modul de calcul al pensiilor pentru fostii magistrati......(in baza legii 303) , in functie de venitul realizat in ultimele 12 luni inainte de pensionare si nu in functie de procentul de cotizare.......ca la ceilalti pensionari....!!!!
nu e o discriminare,,,,,la fel ca in cazul acordarii indemnizatiei unice pentru cresterea copilului (indiferent cat a cotizat mama salariata)???
astept pareri...........
Pojy a scris:

acestea fiind spuse, constat ca aceasta nu este o discutie intre...profesionisti in ale dreptului... si de aceea ma voi retrage definitiv, pt ca imi respect prea mult statutul si profesionalitatea ca sa ma las manjit de astfel de comentarii ...

Nu trebuia sa te cobori la mintea unui persiflant. Fiecare meserie are drepturile si obligatiile ei. Fiecare stie, sau cel putin ar trebui sa stie ce avantaje ii ofera profesia aleasa. Mie nu mi se pare discriminatoriu si nu sunt inm-ist, sau magistrat. Eu totusi consider ca salariul este mult prea mic pentru munca depusa de un magistrat. Nu ar trebui sa aiba grija zilei de maine, pentru ca ei impart dreptatea, nu chilotii de pe taraba! :coffee:
aNdreiD, utilizator
Revenind la subiect
Magistratii nu sunt singurii care beneficiaza de un astfel de sistem de pensii.
Acelasi algoritm de calcul al pensiei se aplica si militarilor, politistilor si diplomatilor.
Argumente in favoarea tezei discriminarii cred ca se pot gasi cu siguranta
Totusi, desi foarte multi reprezentanti ai unor categorii profesionale sunt foarte vocali in privinta acestui subiect, nu am auzit sa se fi introdus o actiune in instanta sau macar o sesizare la CNCD.
De asemenea nu am auzit ca un reprezentant al societatii civile sau un lider de sindicat sa apara in public cu un studiu argumentat despre sistemele de pensii din alte tari U.E. (daca exista categorii profesionale care beneficiaza de derogari de la regula generala de calcul al pensiei)
Si o ultima constatare - nu am auzit ca un avocat (si sunt destui foarte capabili) sa vina cu un argument bazat pe dreptul comunitar in aceasta privinta. C.E.J. asteapta.
Pojy a scris:
acestea fiind spuse, constat ca aceasta nu este o discutie intre...profesionisti in ale dreptului... si de aceea ma voi retrage definitiv, pt ca imi respect prea mult statutul si profesionalitatea ca sa ma las manjit de astfel de comentarii.

Unii sunt mai profesionisti ca altii, ca peste tot din pacate.

Domnule sau doamna 558ma, va atrag atentia ca acest forum are reguli, pe care trebuie sa le respectati atunci cand postati. Intr-o singura zi ati incalcat marea majoritate a regulilor de postare, drept care primiti avertisment. In caz ca o sa continuati in acelasi fel, sanctiunea poate ajunge pana la stergerea contului.
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

Pojy a scris:
acestea fiind spuse, constat ca aceasta nu este o discutie intre...profesionisti in ale dreptului... si de aceea ma voi retrage definitiv, pt ca imi respect prea mult statutul si profesionalitatea ca sa ma las manjit de astfel de comentarii.

Unii sunt mai profesionisti ca altii, ca peste tot din pacate.

Domnule sau doamna 558ma, va atrag atentia ca acest forum are reguli, pe care trebuie sa le respectati atunci cand postati. Intr-o singura zi ati incalcat marea majoritate a regulilor de postare, drept care primiti avertisment. In caz ca o sa continuati in acelasi fel, sanctiunea poate ajunge pana la stergerea contului.

Am inteles sefa. OK ma retrag.:hugall: Dar mai am o intrebare dumneavoastra aveti voie sa persiflati??#-o Ati facut-o de multe ori.:training::hammer:
558ma, utilizator
Daca aveti vreo nemultimire legata de activitatea mea pe forum puteti scrie un mesaj privat catre Admin.