Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari sau Administrator de imobile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari sau Administrator de imobile

Am si eu o intrebare pentru cine m-ar putea ajuta . O asociatie de proprietari poate sa se "ocupe" de mai multe blocuri ? sau de un singur bloc ? Care e diferenta dintre o Asociatie de proprietari si un Administrator de imobile ? Multumesc anticipat
Asociatia de proprietari este o forma juridica sub care mai multi proprietari dintr-un bloc, din mai multe blocuri, dintr-o scara se aduna pentru a-si gestiona proprietatea comuna care-i leaga.

Administrarea imobilului este activitatea pe care o desfasoara o persoana fizica sau o firma de administrare imobile si care persoana (fizica sau juridica) este angajata de asociatia de proprietari.

Asociatia de proprietari este o organizatie.
Administrare imobile este o activitate care se face fiind angajat de asociatie.