Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inregistrarea casatoriei in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inregistrarea casatoriei in Romania

Sunt casatorita in USA cu cetatean american de origine romana (nascut in Romania). Eu ma aflu in RO si vreau sa divortez.Cum procedez sa inregistrez casatoria sa pot divorta aici???
Ati omis sa ne spuneti unde ati avut ultimul domiciliu comun, care este cetatenia dvs. daca aveti copii minori, si unde se afla in prezent.
Multumesc frumos! Eu sunt in Ro. de 2 ani, (casatoria s-a facut in USA 2007 si am locuit impreuna 1 an ) sotul este in USA, intre timp relatia s-a racit si am hotarat sa div.Eu sunt cetatean roman, am avut Green Card care s-a expirat acum un an. Avem impreuna 1 copil de 3 ani. Cum trebuie sa procedez?