Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum poți obține cetățenia SUA?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum poți obține cetățenia SUA?

Cum poți să obții dubla cetățenie Română și Americană?
Cetatenia americana poate fi obtinuta in 2 feluri :
1. Prin casatorie cu un cetatean american
2. Se obtine green card, dupa care se aplica pentru cetatenie.

Obtinerea cetateniei americane nu este conditionata de renuntarea la cetatenia romana. Renuntarea este optionala.