Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Factura fiscala + aviz de expeditie sau doar factura ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Factura fiscala + aviz de expeditie sau doar factura fiscala?

Buna seara!
Sunt la inceput de drum si as dori sa ma lamuresc in privinta catorva aspecte:
- daca si de ce factura fiscala trebuie insotita de avizul de expeditie?
- in cazul in care facturile si avizele emise sunt create in excel pot avea acelasi numar si serie?
-daca pe avizul de expeditie trebuie sa apara si valoarea marfii nu numai cantitatea?
Multumesc anticipat!
avizul de expeditie serveste la baza justificarii proprietatii marfii pe timpul transportului daca factura nu este emisa in momentul achizitiei si incarcarii

dupa emiterea facturii (daca dvs sunteti furnizorul) sunteti nevoit sa expediati factura

factura si avizul nu au aceleasi nr de inregistrare, decat numai daca ati emis de la inceput avize, iar apoi facturi (ex: am emis 100 avize dupa care 100 facturi... la avizul 100 si factura 100 tot nr 100 va fi, dar daca am emis 50 facturi, iar la sfarsit 10 avize, factura 50 are nr de inregistrare 50, avizul 10 are nr de inregistrare 10)
fiecare document se inregistreaza cronologic si sistematic

avizul de expeditie este asemanator unei facturi, are aceleasi campuri care trebuie completate pentru marfa distribuita/achizitionata, deci, trebuie si cantitate, si valoare, si pret unitar, absolut tot ;) (poti vedea pe net un model... desi eu stiu ca din orice program de conta se genereaza avize si se numeroteaza automat)