avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand ma pot pensiona ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand ma pot pensiona ?

sunt nascuta pe 14-07-1957, am 53 de ani si am 30 de ani vechime in munca. cand ma pot pensiona chiar si anticipat ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:19, 20 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 60 de ani si 10 luni.Anticipat la 55 ani si 10 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 10 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare tudosevictorel tudosevictorel Buna seara; sotia mea este nascuta pe data de 24 09 1957 si are o vechime in munca de 32 ani.Va rog sa-mi spuneti la ce varsta se poate pensiona.Multumesc (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Ivan Gheorghe Ivan Gheorghe - varsta actuala : 56 ani / 03 03 1955 -vechime neintrerupta in munca : 36 ani - somaj : 1 an 3 luni - grupa II de munca : 24 ani si 9 luni Cand pot ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala mara_m mara_m Am cateva nelamuriri legate de pensia anticipata. Sunt nascuta in 07.02.1957 si lucrez din iulie 1976 pana in prezent si in continuare.La anul fac varsta ... (vezi toată discuția)