avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune in regim de carte funciara sau uzucapiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune in regim de carte funciara sau uzucapiune in temeiul Codului civil. Jonctiunea posesiilor

Intrebarea mea este urmatoarea :

In cazul invocarii uzucapiunii in temeiul Decretului 115/1938, este posibila jonctiunea posesiilor ?

Presupun ca e o intrebare putin aiurea dar chiar nu am gasit niciunde informatii despre asta.

Si inca ceva - daca ar fi indeplinite si conditiile uzucapiunii in temeiul decretului si cele ale uzucapiunii de 30 de ani prevazute de Codul civil, se poate alege una dintre cele doua variante sau e obligatorie aplicarea Decretului ? (ma refer, bineinteles la o zona in care se aplica Decretul...) Adica poate ca ar fi mai usoara proba posesiei fara just titlu timp de 30 de ani decat cea a unei posesii de 20 de ani de la moartea proprietarului. Depinde cand a murit proprietarul si in unele cazuri e greu sa afli daca de fapt proprietarul a murit si cand si cine au fost mostenitorii si asa mai departe...
Sau ele se exclud reciproc ?

Scuze ca va intreb dar chiar nu stiu cum sa o scot la capat...

Raluca
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 18:06, 20 Ianuarie 2011
ar fi mai facila invocarea uzucapiunii pt 30 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiunea de 10 ani flaviusghita flaviusghita Detin un teren forestier, retrocedat, cu titlu de proprietate emis in anul 1992, in 2004 comisia de fond funciar emite un alt titlu pe acelas teren altei ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune? Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G In cazul in care nu exista niciun fel de acte de proprietate pe un teren, acesta mostenindu-se din tata in fiu cum era pe vremuri, ce fel de actiune ar trebui ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune pe decretul lege 115/1938 ana*maria ana*maria Buna ziua, ce conditii trebuie sa indeplinim ca sa invocam uzucapiunea pe DL. 115/1938? Aici opereaza jonctiunea posesiilor? Va rog. Multumesc (vezi toată discuția)