Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune in regim de carte funciara sau uzucapiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune in regim de carte funciara sau uzucapiune in temeiul Codului civil. Jonctiunea posesiilor

Intrebarea mea este urmatoarea :

In cazul invocarii uzucapiunii in temeiul Decretului 115/1938, este posibila jonctiunea posesiilor ?

Presupun ca e o intrebare putin aiurea dar chiar nu am gasit niciunde informatii despre asta.

Si inca ceva - daca ar fi indeplinite si conditiile uzucapiunii in temeiul decretului si cele ale uzucapiunii de 30 de ani prevazute de Codul civil, se poate alege una dintre cele doua variante sau e obligatorie aplicarea Decretului ? (ma refer, bineinteles la o zona in care se aplica Decretul...) Adica poate ca ar fi mai usoara proba posesiei fara just titlu timp de 30 de ani decat cea a unei posesii de 20 de ani de la moartea proprietarului. Depinde cand a murit proprietarul si in unele cazuri e greu sa afli daca de fapt proprietarul a murit si cand si cine au fost mostenitorii si asa mai departe...
Sau ele se exclud reciproc ?

Scuze ca va intreb dar chiar nu stiu cum sa o scot la capat...

Raluca
ar fi mai facila invocarea uzucapiunii pt 30 de ani.