Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... SALARIU FEMEIA SERVICIU
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

SALARIU FEMEIA SERVICIU

LA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CHELTUIELILE CU RETRIBUTIA FEMEII DE SERVICIU SE FACE PROPORTIONAL CU COTA-PARTE INDIVIZA SAU CU NR DE PERSOANE?
123321123 a scris:

LA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CHELTUIELILE CU RETRIBUTIA FEMEII DE SERVICIU SE FACE PROPORTIONAL CU COTA-PARTE INDIVIZA SAU CU NR DE PERSOANE?

Normal ar fi pe nr persoane. Daca intr-o garsoniera de 40 mp locuiesc 4 persoane, iar intr-un apartament de 110 mp locuieste o persoana, conform cotei indivize cel cu apartamentul ar trebui sa plateasca de aproape 3 ori mai mult decit cei 4 din garsoniera. In schimb, 4 persoane produce mai multa mizerie decit o persoana. Chestia cu cota indiviza se aplica mai degraba la reparatii ale instalatiilor / suprafetelor comune, unde defectiunile apar indiferent de nr. de persoane
Cf.lg.230/2007 si a normelor de applicare a legii, cheltuielile pentru curăţenie se repartizeaza dupa cota-parte indiviză de proprietate si nu dupa nr. de persoane.
Inainte de adoptarea legii 230/2007 aceste cheltuieli se repartizau dupa nr.de persoane.