Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatorie - divort Anglia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatorie - divort Anglia

Buna,

As vrea sa stiu, daca o casatorie incheiata (intre 2 cetateni romani) in Anglia si neinregistrata in Romania are validitate pe teritoriul Romaniei. In caz de divort actul trebuie inregistrat intai in Romania apoi facandu-se demersurile de divort sau se poate desface si in Anglia? Precizez ca nu exista copii, nici alte bunuri dobandite in timpul casatoriei si ca in urma acesteia unul din parteneri a obtinut drept de munca in Anglia. II va fi acesta revocat in urma divortului?

Multumesc anticipat
divortul trebuie sa se "intample" unde s-a incheiat casatoria...iar chestiunea cu dreptul de munca e o alta "poveste" ( nu are nimic una cu alta)
O căsătorie efectuată pe teritoriul U.E. este recunoscută și produce efecte efecte în toată Uniunea Europeană. Divorțul se poate face și în U.K. și în România chiar dacă nu a fost comunicat autorităților române. Recomandarea este să efectuați divorțul în țară pentru că este mult mai simplu iar apoi să îl comunicați autorităților engleze. Mai multe detalii pe acest subiect puteți găsi pe:[ link extern ] /