Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Furnizor de servicii medicale - evidente distincte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Furnizor de servicii medicale - evidente distincte pentru accidente rutiere, accidente de munca, vatamari corporale?

Conform Contractului cadru 2010, privitor la asigurarile sociale de sanatate, un furnizor de servicii medicale are obligatia sa tina evidente distincte pentru accidente rutiere, accidente de munca, vatamari corporale etc. Ce reprezinta evidentele distincte? Nu avem niciun act normativ care sa specifice documentele, actele, registrele etc. necesare pentru o sectie clinica de la nivelul unui spital.
Va multumim!
Evindenta distincta inseamna sa o tineti separat prin inregistrarea fiecarui eveniment in registre separate, tinute in functie de cauza evenimentului: exemplu registru accidente rutiere, Registru accidente de munca s.a.m.d.... cu cat mai multe cauze cu atat mai multe posibilitati de aplicare a sanctiunilor pentru neevidentierea in registre .
In mod normal aceste registre ar trebui furnizate de catre casa de asigurari de sanatate, din moment ce solicita o astfel de evidenta.