Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre divort

Sunt casatorita, sotul bea foarte des si devine insuportabil spre violent, ce consecinte as atrage dupa mine daca as lua copilul si as pleca la parintii mei in alta localitate fara sa il anunt si sa depun actele de divort?
daca devine agresiv fizic chiar e indicat sa plecati cu copilul. nu veti avea nicio consecinta negativa, din punct de vedere al legii. va sugerez sa introduceti actiune de divort dupa ce plecati de acasa.
De acord cu doamna avocat.
Puteti pleca impreuna cu copilul, pentru ca nimeni nu poate fi obligat sa suporte agresiunea fizica si verbala a celuilalt sot, mai ales ca la mijloc este si un copil care poate ramane traumatizat pe viata ca urmare a certurilor parintilor sai.
Va fi necesar ca in cadrul actiunii de divort sa probati motivele imposibilitatii convietuirii sub acelasi acoperis cu sotul dvs., motive care au stat de altfel la baza luarii deciziei plecarii din domiciliul comun .
Angajati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat