Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Poate sa ma dea in judecata sotul pentru copil, daca plec definitiv cu copilul minor din apartamentul comun inainte de pronuntatrea divortului?
Multumesc
poate sa jstifice divortul...in rest nu are ce sa va faca....depinde desigur si ce motive aveti , una este sa pleci ca este barbatul violent , alta este sa pleci ca vrei sa pleci pur si simplu si cu totul altceva este sa pleci la ...amant
As pleca la parinti, acum vreu sa initiez actiunea de divort. Nu pot sa spun ca este violent, dar ma agreseaza verbal in fata copilului etc.
plecati dar introduceti actiunea...
Nu sunteti obligata sa ramaneti sub acelasi acoperis daca nu mai exista sanse pentru continuarea convietuirii, insa asa cum dvs. aveti posibilitatea ca in cadrul actiunii de divort sa solicitati ca minorului sa-i fie stabilita locuinta la domiciliul dvs. ,ca exercitarea autoritatii sa fie exercitata de dvs. sau dupa caz de ambii parinti, iar tatal sa fie obligat la plata unei pensii de intretinere in favoarea minorului, aceleasi cereri le poate formula si sotul dvs. in cadrul actiunii de divort.
Prin urmare motivele plecarii din domiciliu si imposibilitatea continuarii casatoriei sunt aspecte ce tin de probarea motivelor de divort, iar celelalte cereri legate de minor sunt alte aspecte, ce tin de optiunea fiecarei parti si evident de probele ce vor fi administrate in dovedirea acestora.