Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul

In sitiatia unui divort, poti parasi domiciliul conjugal inainte de inceperea propriu zisa a formalitatilor legate de divort, fara ca plecarea sa iti faca probleme pe parcursul procesului de divort?
Bineinteles ca puteti pleca.
Ce probleme poate sa va faca, din contra, va demonstra ca relatiile de cuplu erau grav vatamate si casnicia nu mai putea continua.
Da, insa in cadrul actiunii de divort va fi necesar sa probati motivele imposibilitatii continuarii convietuirii in domiciliul conjugal si implicit ale necesitatii plecarii din domiciliu.
Nu pot sa spun ca ma aflu in imposibilitatea de a continua sa locuiesc in domiciliul conjugal, doar ca in momentul de fata suntem mai mult ca doi colegi de apartament care se mai "inteapa" uneori cu cate o vorba. Nu stiu daca in situatia in care se va ajunge in instanta acesta sa fie un motiv suficient de bun pentru a justifica plecarea mea. Sotul meu(inca) nu e agresiv nici fizic, nici verbal.
~ Conținut șters la cerere ~
De ce e in defavoarea celui care pleaca? Depinde de motivatie.