Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum sa procedez?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum sa procedez?

Sunt casatorita de 14 ani,avem un baietel de 8 ani,dar in ultimul timp relatiile dintre noi s-au deteriorat ffff rau,nu mai pot convietui alaturi de el,am gasit un apartament unde vreau sa ma mut.Cum sa procedez pentru ca totul sa fie legal?Sa nu fiu acuzata ca am parasit domiciliul ,sau ca am facut nustiu ce ilegal?Precizez ca sotul nu stie ca vreau sa plec,imi este frica sa ii spun,cu toate ca el imi spune mereu sa plec.
Luati-va copilul, mutati-va in apartamentul in care doriti, depuneti actiunea de divort si gasiti-va linistea.
Va fi necesar in cadrul actiunii de divort sa probati imposibilitatea continuarii convietuirii in acelasi imobil si implicit imposibilitatea continuarii casniciei.
Probe:-inscrisuri, martori care pot fi si rude, ancheta sociala, interogatoriul paratului privind incredintarea.
Angajati avocat.
Inainte de toate trebuie sa va ganditi la minorul pe care il aveti impreuna, orice schimbare a mediului in care traieste monorul il poate afecta. Incercati sa faceti totul pentru a nu-i periclita sanatatea, copii sunt sensibili la orice schimbare.
In cazul in care considerati ca nu mai exista cale de impacare trebuie sa gasiti o solutie care sa va favorizeze in castigarea procesului de divort.
[EDITAT - nu va mai dati datele de contact in mesaje]
ContSters20980, utilizator
Inainte de chemarea in instanta, incercati solutionarea litigiului pe cale amiabila, dar pentru asta trebuie sa fie de acord si sotul, mergeti la un birou de mediator, va puteti rezolva problema mult mai repede si mai ieftin.
Succes
machita a scris:

Sunt casatorita de 14 ani,avem un baietel de 8 ani,dar in ultimul timp relatiile dintre noi s-au deteriorat ffff rau,nu mai pot convietui alaturi de el,am gasit un apartament unde vreau sa ma mut.Cum sa procedez pentru ca totul sa fie legal?Sa nu fiu acuzata ca am parasit domiciliul ,sau ca am facut nustiu ce ilegal?Precizez ca sotul nu stie ca vreau sa plec,imi este frica sa ii spun,cu toate ca el imi spune mereu sa plec.

Ar trebui sa procedati asa cum se procedeaza.
Deschideti divortul astazi si cel tarziu maine parasiti domiciliul conjugal.Incercati insa sa va gasiti un avocat care sa va poata redacta si depune rapid actiunea daca vreti sa plecati din domiciliul conjugal.Sunt avocati foarte ocupati si se poate intampla sa dureze 7-10 zile pana sa depuneti actiunea de divort.
Incercati sa discutati cu avocatul si acest aspect.
Ar trebui sa aveti angajat avocat pentru a nu va expune la anumite presiuni psihice din partea sotului.
Daca nu sunteti hotarata mai asteptati.