Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna seara.am depus cerere de divort dar sotul meu nu este de acord .nu am casa ,nu am nimic.am doar doi copii.pe care as vrea sa-i iau si sa ma mut..odata depusa cererea pot pleca fra ca el sa ma acuze ca am parasit domiciliul?ce drepturi am vis a vis de libertatea mea.?ajutatima va rog cu niste sfaturi ca nu -l mai suport.toata viata mia dictat ce si cum sa fac.si acum ma trimite sa-mi retrag cererea.nu-mi vreau decat copii si libertatea. multumesc anticipat:(
Puteti sa va luati copii si sa plecati.
In cadrul actiunii de divort probati ( cu martori care pot fi si rude) imposibilitatea continuarii convietuirii si existenta motivelor temeinice pentru desfacerea casatoriei.:luck:
aveti dreptul sa plecati oriunde cu copiii din moment ce ati depus cerere de divort. faptul ca plecati cu copiii nu este niciun motiv ca instanta sa nu va acorde dvs tutela copiilor.
athe a scris:

aveti dreptul sa plecati oriunde cu copiii din moment ce ati depus cerere de divort. faptul ca plecati cu copiii nu este niciun motiv ca instanta sa nu va acorde dvs tutela copiilor.

Poate pleca doar in tara nu si in strainatate ... :)