Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare vehicul mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare vehicul mostenit

In 1999 decedeaza A (nu exista un testament) lasand in urma mai multe bunuri printre care si un automobil Dacia 1310.
Mostenitorii sunt : sotia si 2 copii (acum majori) care locuiesc impreuna.
Familia (sotia+copii) vrea sa vanda masina insa nu au facut succesiunea (autovehiculul ramanand tot pe numele sotului decedat, ca de altfel si celelalte lucruri).
Intrebare: credeti ca este posibil (si legal) ?
Certificat deces+certificat casatorie+certificate de nastere ale copiilor+declaratie pe propria raspundere ca nu mai sunt alti mostenitori ....si baga viteza
Lipi
...onor lipi a "omis" sa adauge pe linga atitea certificate si unul de mostenitor...din punct de vedere legal dacia este bun comun daca a fost dobindita in timpul casatoriei, desi in 99 % din cazuri este trecuta pe numele barbatului in cartea de identitate...ca sa poata fi vinduta este necesar ca acest contract sa se incheie intre persoane in viata...cum nu s-a dezbatut mostenirea, nu are cine sa-l semneze, nu?...asa ca urmeaza sa se sisteze comunitatea de bunuri dupa care se dezbate mostenirea pe cealalta jumatate...apoi se poate instraina autoturismul in baza certificatului de mostenitor...
Pui pariu maestre Ovi ca eu vand masina fara certificatul de mostenitor doar in baza actelor enumerate?
Lipi
multumesc frumos pentru raspunsurile date.

Am sa vad ce se poate face ...

Cu stima..[addsig]
..."Intrebare: credeti ca este posibil (si legal) ?"...este posibil(provocare ce vine din partea onor. lipi)...legal, nu...numai gindeste-te ce urmari are o astfel de vinzare aparent lipsita de importanta... valoreaza acceptarea pura si simpla a mostenirii...
poate ca unii succesibili vor sa renunte sau mai stiu eu ce...si radierea de pe numele defunctului o fac tot succesibilii?...in ce calitate?...hai ca pariul ramine deschis...