Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Fisa Fiscala 2010 - mod de completare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Fisa Fiscala 2010 - mod de completare

Unei persoane i se cere la banca FF 2010 pt un dosar de credit. persoana respectiva a lucrat la o societate incepand cu iunie 2010 pana in prezent, anterior neavand salariu/venituri (01.01-01.06.2010)

cum i se completeaza fisa fiscala de catre angajatorul actual? cu 0 pentru primele cinci luni din 2010 iar pt perioada lucrata cu salariul negociat?
Exact, in lunile in care nu a fost la firma, se trece zero, apoi, pt. lunile angajate. salariul negociat.
Aveti grija cu rubricile cu persoane in intretinere, daca este cazul.
Sa-i dati optiunea de completare automata a celorlalte rubrici.
multumesc pt clarificari/sfat in prima situatie.

mergand mai departe acum, ca idee, presupunand ca pot sa existe situatii in care au fost doi angajatori intr-un an stiti cumva care este procedura? 2 fise fiscale de la cei doi angajatori sau numai una singura completata de cel mai recent?
Pentru ca spuneati ca este necesara la banca, eu cred ca ar fi indicat sa-i duceti ori pe amandoua, ori pe cea cu venitul cel mai mare.
procmarci a scris:

Pentru ca spuneati ca este necesara la banca, eu cred ca ar fi indicat sa-i duceti ori pe amandoua, ori pe cea cu venitul cel mai mare.

deci in varianta a doi angajatori (5luni+7luni) sa inteleg ca este vorba despre doua ff si nu uneia singure completata de ultimul? da, il avantajeaza un venit cat mai mare.
multumesc pt lamuriri.
undelfin a scris:

multumesc pt clarificari/sfat in prima situatie.

mergand mai departe acum, ca idee, presupunand ca pot sa existe situatii in care au fost doi angajatori intr-un an stiti cumva care este procedura? 2 fise fiscale de la cei doi angajatori sau numai una singura completata de cel mai recent?

Fiecare angajator completeaza fisa fiscala! Angajatorul elibereaza fisa fiscala pentru perioada lucrata la incetarea activitatii salariatului( in cazul in care salariatul pleaca din firma in timpul anului)