avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Fisa Fiscala 2010 - mod de completare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Fisa Fiscala 2010 - mod de completare

Unei persoane i se cere la banca FF 2010 pt un dosar de credit. persoana respectiva a lucrat la o societate incepand cu iunie 2010 pana in prezent, anterior neavand salariu/venituri (01.01-01.06.2010)

cum i se completeaza fisa fiscala de catre angajatorul actual? cu 0 pentru primele cinci luni din 2010 iar pt perioada lucrata cu salariul negociat?
Cel mai recent răspuns: teodora49 , utilizator 20:02, 21 Februarie 2011
Exact, in lunile in care nu a fost la firma, se trece zero, apoi, pt. lunile angajate. salariul negociat.
Aveti grija cu rubricile cu persoane in intretinere, daca este cazul.
Sa-i dati optiunea de completare automata a celorlalte rubrici.
multumesc pt clarificari/sfat in prima situatie.

mergand mai departe acum, ca idee, presupunand ca pot sa existe situatii in care au fost doi angajatori intr-un an stiti cumva care este procedura? 2 fise fiscale de la cei doi angajatori sau numai una singura completata de cel mai recent?
Pentru ca spuneati ca este necesara la banca, eu cred ca ar fi indicat sa-i duceti ori pe amandoua, ori pe cea cu venitul cel mai mare.
procmarci a scris:

Pentru ca spuneati ca este necesara la banca, eu cred ca ar fi indicat sa-i duceti ori pe amandoua, ori pe cea cu venitul cel mai mare.


deci in varianta a doi angajatori (5luni+7luni) sa inteleg ca este vorba despre doua ff si nu uneia singure completata de ultimul? da, il avantajeaza un venit cat mai mare.
multumesc pt lamuriri.
undelfin a scris:

multumesc pt clarificari/sfat in prima situatie.

mergand mai departe acum, ca idee, presupunand ca pot sa existe situatii in care au fost doi angajatori intr-un an stiti cumva care este procedura? 2 fise fiscale de la cei doi angajatori sau numai una singura completata de cel mai recent?


Fiecare angajator completeaza fisa fiscala! Angajatorul elibereaza fisa fiscala pentru perioada lucrata la incetarea activitatii salariatului( in cazul in care salariatul pleaca din firma in timpul anului)

Alte discuții în legătură

Fisa fiscala boholt boholt Buna ziua! Intrebarea mea este urmatoarea: Daca m-am mutat dintr-o localitate in alta, dar de un an nu am serviciu, este nevoie sa completez vreo fisa fiscala? ... (vezi toată discuția)
Fisa fiscala pe 2010 b3rt1 b3rt1 Din cate am inteles de anul acesta este obligatorie depunerea la adm. fin. si a fisei fiscale pe 2010. Eu pana acum n-am mai facut fisa fiscala si vreau sa ... (vezi toată discuția)
Fise fiscale pt.2011 sau declar.infor.205 -asoc proprietari machiador machiador Pt. veniturile realizate pe anul 2011- imp. pe venit din salarii s-a declarat pe cod 616 si pe cod 602- alte nevituri din conv. civile pt .asociatiile de ... (vezi toată discuția)