Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Fisa fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Fisa fiscala

Buna ziua! Intrebarea mea este urmatoarea: Daca m-am mutat dintr-o localitate in alta, dar de un an nu am serviciu, este nevoie sa completez vreo fisa fiscala? Sau sa imi aduc eu dosarul de la Administratia Financiara din localitatea unde am avut domiciliul inainte, la cea de care corespund acum? Pentru un raspuns mai clar, precizez ca din septembrie 2006 am ramas acasa in concediu de crestere a copilului, iar dupa cei 2 ani, nu am mai lucrat.
Nu aveti de depus fisa fiscala decit daca obtineti alte tipuri de venituri in afara de cele salariale.
Intocmirea fiselor fiscale si depunerea acestora la Administratia Financiara este obligatia angajatorului. Salariatul nu are nici o obligatie in acest sens de cand s-a introdus impozitul in cota unica de 16%.
Sunt incepatoare si v-as ruga mult sa ma ajutati cu o problema.......Am avut un salariat care a fost angajat pe perioada 01.02.2008-04.02.2009 si apoi a fost reangajat pe perioada determinata 15.10.2009-15.12.2009.In fiscala fiscala cum voi trece datele de angajare ,respectiv incetare a CIM? Se completeaza 2 fise ?Mentionez ca in luna ianuarie 2009(05.01-30.01) salariatul a fost in CFS,implicit nu are impozit pe salariu...dar apare in formularul fisei deducerea personala
ps: Am mai auzit o varianta ca ar trebui sa trec pe o singura fisa perioadele care sa le includa pe amandoua,respectiv la date ar fi ceva de genu :01.01.2009-15.12.2009
Cum ar trebui sa procedez?
s_andra, utilizator
O singura FF in care treceti data plecarii 12/12/2009 si inregistrati datele numai acolo unde a avut contract.
Buna ziua.
Am un salariat care in per 01.01.2010-31.10.2010 a avut un contract partial cu 2 ore (in afara functiei de baza pt ca functia de baza o avea in alta parte) iar din 01.11.2010 i s-a marit timpul de lucru la 8 ore ( si tot aici are functia de baza) Completez 2 fise fiscale ? Daca fac una singura imi apare bifata rubrica venituri la functia de baza pt toata perioada. Va multumesc!