avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... TERMENUL REZONABIL
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

TERMENUL REZONABIL

SOTUL MEU DE2 ANI ESTE TOT PE AREST PREVENTIV.CAT ESTE TERMENUL REZONABIL PT A FII JUDECAT DEFINITIV O PERSOANA INCARCERATA?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:14, 23 Ianuarie 2011
Daca este vorba de omor termenul de 2 ani poate fi considerat ca fiind rezonabil in conditiile in care deja prima instanta a pronuntat o pedeapsa cu condamnare.
Si practica judiciara din Romania este in acelasi sens atunci cand este vorba de omor.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire arest cu 60 de zile Andreea239 Andreea239 Buna ziua.Prietenul meu dupa ce i-au expirat cele 29 de zile de arest preventiv,i-a venit un nou mandat de 60 de zile si a fost transferat la Rahova.Ce ... (vezi toată discuția)
Retinere si arestare elena_gavril elena_gavril Cine are dreptul sa retina un cetatean in Romania? Cine are dreptul sa aresteze un cetatean in Romania? Care este diferenta dintre cele doua proceduri? ... (vezi toată discuția)
Durata arestului preventiv negru daniel negru daniel Buna , a-si avea si eu o intrebare care este durata pentru care poate fi cineva retinut in arest preventiv cu cat se poate prelungi arestu preventiv si daca se ... (vezi toată discuția)