Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bancar (asigurare unui credit)
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bancar (asigurare unui credit)

Parinti mei au luat un credit de nevoi personalea in urma cu 4 ani . Au platit ratele lunar pana cand au ramas pe rand fara loc de munca. Acum sunt in imposibilitate de plata pentru ca venitul lor lunar esre 0 lei. Din intamplare am auzit k la incheerea unu asfel de imprumut se face o asigurare bancara. Ar putea sa le fie de folos aceasta asigurare si parintilor sau mai bine spus in ce consta asigurarea aceea ?
Exista asigurarea de risc financiar pentru neplata ratelor bancare. Ca orice tip de asigurare aceasta trebuia incheiata inainte de aparitia imposibilitatii de plata a ratelor
O mica si necesara precizare:
-polita de risc financiar, o incheie banca, pentru a se proteja privind neplata ratelor de catre client.De obicei sunt cuprinse in asigurare cel putin 3 rate restante, insa asiguratorul se indreapta cu regres impotriva rau-platnicului.
In ultimii ani, au aparut asigurarile pentru cazul de imposibilitate de plata prin pierderea locului de munca, de obicei acest eveniment fiind atasat ca si clauza suplimentara la politele de viata/accident incheiate la contractarea creditului.Daca exista aceasta polita/clauza, parintii ar fi trebuit sa stie.Verificati asigurarile atasate creditului, studiind conditiile si clauzele de asigurare.
Daca exista o asigurare a creditului impotriva somajului aceasta nu acopera decat plata a trei rate din credit fara dobanzile aferente.