avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Investiþie directã
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Investiþie directã

Ca persoană juridică pot să investesc în teren + imobil în străinătate ( ex: Ungaria ), mai exact doresc ca din contul firmei să cumpăr un imobil cu teren. Există un demers specific , sau ca şi cum aş cumpăra în România? Multumesc
Cel mai recent răspuns: kappauser , utilizator 18:43, 23 Ianuarie 2011
Procedura este specifica tarii unde investiti.
In aproape toate tarile din UE puteti detine proprietati imobiliare fara nici o restrictie, atat ca persoana fizica cat si ca persoana juridica, deci nu aveti nevoie sa infiintati o firma cu locatia in acea tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoane fizice straine care doresc proprietati in tara claclacla claclacla Va rog sa ma ajutati daca se poate cu un raspuns legal... O persoana de cetatenie egipteana doreste sa achizitioneze o proprietate si probabil sa si locuiasca ... (vezi toată discuția)
Casa alinaralu alinaralu Buna Seara, As dori sa stiu daca se poate,un italian fara domiciliul in tara poate sa cumpere o casa in romania si daca da cam ce acte i-ar trebui? ... (vezi toată discuția)
Cetatean strain doresc sa ma stabilesc in romania popacarmen popacarmen Cetatean strain non-UE (chinez) doresc sa ma stabilesc in Romania impreuna cu familia. Am gasit pe internet informatii putine si nu clare. De aceea va cer ... (vezi toată discuția)