Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suspect complice furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suspect complice furt

buna seara am o mare rugaminte la dvs d-nul/a avocat , ma numesc P. E. si sunt din vulcan , lucrez in functia de agent paza la o firma din valea jiului , munca o prestez in orasul vulcan la un obiectiv ce apartine de minerit ,urmatoarea mea problema e scrisa mai jos si rugamintea mea si a colegilor e urmatoarea ;vrem sa stim ce putem avea in apararea noastra si cum putem fi judecati in situatia data si ce risc avem si cu locul de munca si cu pedeapsa daca ne da, va multumesc din suflet pt timpul acordat . ;- in data de 6- 7 ianuarie la un schimbul 3 (de noapte) la intrarea in servici seful nostru de tura ne-a spus sa mergem in postul nr.2 (poarta acces cfu) si sa fim atenti ca urmeaza sa vina vagoane cu carbuni de la unele din mine, si sa preluam postul respectiv (nr.2, cfu) unul din noi adica cei 3 colegi care eram trecuti pe patrula in sutul respectiv am mers impreuna in acel post . aici vreau sa ma fac mai explicit putin ;acea poarta nr2 cfu se afla langa o colonie de tigani de aproximativ 80 - 90 de case de tigani si care avea distanta dintre postul nr 2 poarta cfu si acea colonie este de maxim 50 metri si acele vagoane care vin de cel putin 10 -15 ori pe zi sau noapte si tigani trag aerul sa le opreasca pt a descarca carbuni ...cu toate acestea vine si politia dar nu face fata, bun acum sa trec la subiect la ceva timp ce noi am ajuns in post nr.2 ne-am apucat sa facem cafeaua si in timp de 15-20 min unul dintre noi a observat in incinta pe un drum care se face public peste rau-jiu si oras, am obs la o distanta de aprox. 60 - 70 metri 2 persoane care veneau catre iesire ( adica poarta 2 cfu) ,apropiinduse cel din dreapta cum erau vazuti de noi ,a aplecat capul catre pamant intentionat asi ascunde fata ,si care erau imbracati in salopete de mineri si cizme ceea ce mi-sa parut a nu fi ceva normal , noi cei 3 colegi eu,A. si F. am iesit din post sa vedem cine sunt acele persoane observand ca au si o plasa de rafie , noi am intrebat ce aveti in plasa , la care unul dintre ei spunand ca nu va intereseaza ! cu o voce mai iritata si dadand sa plece , noi agenti am observat ca de fapt sunt din colonia de tigani ,si unul dintre cele doua pers ma recunoscut pe mine (care ma stia de cand la-m mai prins in incinta si la-m scos afara) si pe celalalt coleg confundandul cu fratele lui care si ei avand de furca cu el in trecut, iar cea de a 2 persoana suspecta la cunoscut pe cel de al 3 coleg al meu tot la fel din trecut din scoala generala ,spunandu-ne ca "nu ati vazut nimic" si bineinteles noi stiindui ca sunt periculosi in general ca si restul coloniei, apoi unul dintre ei a lasat acea plasa jos la care au scos 2 sticle de bautura alcolica mai scumpa, dandune noua (celor 3 agenti )spunand urmatoarele; "luati astea , taceti dracu din gura , nu ne-ati vazut altfel ne stiti de ce suntem in stare si o sa aveti probleme" la care ei au luat plasa si au iesit din perimetru, noi am ramas inmarmuriti cu ceea ce am auzit ,am intrat in post si ne intrebam oare ce sa facem , oare de unde au ei acele sticle/, de unde vin ei? si cum au intrat , si de cand?, ...dar noi stiind cat de periculosi sunt ei si de unde sunt au cam bagat de-a binelea frica in noi , am fost de comun acord sa aruncam sticlele de bautura sa nu ne facem asemenea probleme cu ei ,... eu cam la 10 minute am plecat pana la bai la dulap sa imi iau antibeoticul care il uitaseram in haina , in aproximativ 10 -15 min. ma-m intors in post si ceilalti 2 colegi ai mei au decis sa mearga dupa apa la izvor peste jiu , si au luat si cele 2 sticle de bautura si le-a aruncat in jiu de frica ... si pt a nu ne face probleme cu tiganii.. in prezent politia a prins unul din acei infractori si ,la audierea lui nea bagat si pe noi in "oala" lui la care eu am fost chemat la politie si am recunoscut problema aceasta si ca mai exista inca un infractor , in rest am mai fost chemati noi 3 agenti impreuna la politie luni dimineata la 9. va rog sa ne spuneti ce putem pati , ce riscuri avem cu serviciul pe care il prestam fiind foarte putin platit, si cu riscuri mari, si ce pedeapsa sau cum putem fi judecati , . va multumim din suflet.:">:">:">
Daca nu exista interese contrare se poate dar este de preferat sa aveti avocatul dvs.
Imi dau seama ca va costa mai putin daca aveti toti un avocat dar o sa va apere la gramada...
Cu cat fiecare dintre dvs,va fi aparat separat,cu atat interesle dvs,ca inculpati,vor fi mai bine reprezentate,astfel ca este mai bine ca fiecare dintre dvs.sa aiba alt avocat
In privinta "institutiei de drept" a "apararii la gramada"...