Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare in perioada somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare in perioada somajului

Buna ziua,
Am 55 de ani, sunt in somaj din 04.01.2011, daca ma angajez pe perioada determinata, la o distanta de 200 km de domiciliu, as dori sa stiu daca mai beneficiez ceva din ajutorul de somaj (30% pe toata perioada somajului si/sau o suma pentru instalarea la noul loc de munca)?.
Va multumesc.
1. Daca va angajati pe perioada determinata (maxim 12 luni) vi se suspenda indemnizatia de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea CIM pe perioada determinata.
2. Cei 30% din indemnizatia de somaj se acorda numai in cazul in care aveti CIM pe perioada nedeterminata.
3. Luati legatura cu AJOFM pentru a vedea daca veti putea sa beneficiati de prevederile urmatoare din Legea 76/2002:
Art. 74. - Persoanele care în perioada în care beneficiazã de indemnizaţie de şomaj se încadreazã, potrivit legii, într-o localitate situatã la o distanţã mai mare de 50 km de localitatea în care îşi au domiciliul stabil, beneficiazã de o primã de încadrare acordatã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj egalã cu de douã ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data acordãrii.

Art. 75. - Persoanele care în perioada în care beneficiazã de indemnizaţie de şomaj se încadreazã, potrivit legii, într-o altã localitate şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbã domiciliul primesc o primã de instalare, acordatã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, egalã cu de şapte ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data instalãrii.

4. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.