avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PRESCRIERE PEDEAPSA DE 1 AN
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PRESCRIERE PEDEAPSA DE 1 AN

Cand se prescrie o pedeapsa de 1 an pentru conducere fara permis?
Hotararea a ramas definitiva in 02 februarie 2007.
MULTUMESC ANTICIPAT!
Va multumesc mult pentru sprijinul acordat!
Termenul de prescriptie al executarii pedepsei de 1 an inchisoare este, potrivit art.126 alin.1 lit.b, de 6 ani si curge de la data ramanerii definitive a hotararii. Daca hotararea a ramas definitiva la 2.02.2007, termenul de prescriptie se va implini la data de 2.02.2013. Prescriptia executarii pedepsei trebuie insa constatata printr-o hotarare judecatoareasca, sens in care, dupa aceasta data, prin avocat, in numele condamnatului, se poate formula contestatie la executare intemeiata pe dispozitiile art.461 alin.1 alin.1 lit. d cod procedura penala., urmand ca instanta sa dispuna anularea mandatului de executarea pedepsei emis.
popescu clara a scris:

Termenul de prescriptie al executarii pedepsei de 1 an inchisoare este, potrivit art.126 alin.1 lit.b, de 6 ani si curge de la data ramanerii definitive a hotararii. Daca hotararea a ramas definitiva la 2.02.2007, termenul de prescriptie se va implini la data de 2.02.2013. Prescriptia executarii pedepsei trebuie insa constatata printr-o hotarare judecatoareasca, sens in care, dupa aceasta data, prin avocat, in numele condamnatului, se poate formula contestatie la executare intemeiata pe dispozitiile art.461 alin.1 alin.1 lit. d cod procedura penala., urmand ca instanta sa dispuna anularea mandatului de executarea pedepsei emis.


Buna seara,nu sunt avocat insa imi permit sa va dau o parere ptr ca sotul meu este in aceeasi situatie si desi toti avocatii la care am mers i-au spus ca in termenul dat de art 126 alin.1 lit.b urmeaza sa i se prescrie executarea pedepsei cind am ajuns la acel termen( la el a fost vorba de o condamnare definitiva de 3 ani si 2 luni) si-a angajat avocat s-a facut contestatia la executare ptr prescriptia executarii pedepsei si surpriza instanta i-a respins-o pe motiv ca fiind plecat din tara i s-au emis cu un an inainte de a ajunge la termenul de prescriptie 2 mandate de urmarire unul international si altul european si vezi doamne aceste 2 mandate ii intrerup cursul prescriptiei desi in articolul 126 motivele prin care se poate intrerupe prescriptia sunt sa fi comis o alta infractiune sau sa fi fost arestat intre timp ceea ce nu a fost cazul la sotul meu si desi am facut pina acuma doua cereri de contestatie la executare ptr prescriptie am depasit deja cu un an termenul prescriptiei nu vor sa i-o aprobe de aceea permiteti-mi sa va dau un sfat prietenesc interesati-va foarte bine daca vi s-au emis acele mandate ptr ca ele se emit ptr a bloca prescriptia. Va doresc succes poate o sa fiti mai norocos sau poate veti avea o instanta care va aprecia contestatia cu buna credinta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier judiciar danield11 danield11 In 1996 am fost condamnat la o amenda penala in urma unui dosar penal la regimul circulatiei (conducere pe drumurile publice a unui autovehicul cu ... (vezi toată discuția)
Se poate prescrie o pedeapsa cu condamnare ?? mnz1989 mnz1989 Buna,ma numesc Bogdan,sunt din Oradea,in anul 2007 am facut niste boacane,mai exact o talharie,si am primit 1 an 6 luni de inchisoare,doar cu suspendare,la 2 ... (vezi toată discuția)
Prescriere pedeapsa JULI5 JULI5 In anul 2004 in decembrie am fost condamnat la 3 ani si 6 luni de inchisoare. In anul 2010 am depus o cerere de contestatie in anulare care mi'a fost respinsa. ... (vezi toată discuția)