Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... locuinta in rate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

locuinta in rate

buna ziua.am un apartament si un posibil client pt cumpararea acestuia.exista vreo varianta la notar pt a vinde acest apartament in rate,dar fara a trece apartamentul inca pe numele lui,pt a nu risca sa nu mai primesc restul banilor ulterior avansului?multumesc
Varianta bună, zic eu, este cea a antecontractului. Așa vă asigurați că proprietatea rămâne a dumneavoastră până la achitarea restului de preț. În plus se pot menționa clauze, în cazul în care unul sau celălalt se răzgândește și nu mai vrea să încheie actul, respectiv ce să se întâmple cu banii dați în avans.
Varianta contractului de vânzare - cumpărare și notarea în cartea funciară a privilegiului vânzătorului pentru restul de preț este bună, dar transferul proprietății se va face de la data semnării contractului, ori dumneavoastră înțeleg că nu doriți acest lucru.
sd2010 a scris:
Varianta contractului de vânzare - cumpărare și notarea în cartea funciară a privilegiului vânzătorului pentru restul de preț este bună, dar transferul proprietății se va face de la data semnării contractului, ori dumneavoastră înțeleg că nu doriți acest lucru.

De ce sa se faca neaparat atunci transferul de proprietate? Nu exista nicio cerinta legala in acest sens iar partile pot conveni orice moment.
Varianta cu privileagiul este de luat in calcul, pentru ca ambele parti trebuie sa decida ce este convenabil pentru ele, iar privilegiul poate fi convenabil si cumparatorului. Cumparatorul poate fi reticent in privinta unui antecontract (din aceleasi motive pentru care vanzatoare este reticenta la transferul proprietatii la prima rata - sa nu ramana pacalit), si de aceea vanzarea cu transferul proprietatii la perfectare / la prima rata si privilegiu pentru restul de pret il poate ajuta.

Orice decizie luati, NU ocoliti notarul! Daca va veti decide la antecontract, semnati-l la notar si notati-l in CF.
Andreea Lisievici a scris:

sd2010 a scris:
Varianta contractului de vânzare - cumpărare și notarea în cartea funciară a privilegiului vânzătorului pentru restul de preț este bună, dar transferul proprietății se va face de la data semnării contractului, ori dumneavoastră înțeleg că nu doriți acest lucru.

De ce sa se faca neaparat atunci transferul de proprietate? Nu exista nicio cerinta legala in acest sens iar partile pot conveni orice moment.

...calificam cele 2 modalitati...sd2010 propune transferul sub conditia rezulotorie care dpdv al cumparatorului e o conditie suspensiva...in ambele cazuri are loc transferul dr de proprietate la data semnarii...andreea propune amanarea transferului pana la momentul platii ultimei rate...teoretic ambelevariante sunt bune insa in practica nu stiu sub ce forma se face publicitatea imobiliara in cel de-al 2-lea caz...pt ca dobanditorul nu se poate intabula ...probabil se noteaza contractul pt a proteja cat de cat cumparatorul si abia la plata ultimei rate cu acordul vanzatorului se intabuleaza cumparatorul...insa intampini probleme pt ca notarul e obligat sa faca publicitatea actului a 2-a zi dupa incheierea contractului si nu mai tarziu de cele 5 zile de valab a extrasului...risti ca la momentul achitarii sa-ti respinga cererea de intabulare pt ca ai un extras expirat...cred ca prima varianta protejaza partile in egala masura...
ovi_dragomir a scris:
probabil se noteaza contractul pt a proteja cat de cat cumparatorul si abia la plata ultimei rate cu acordul vanzatorului se intabuleaza cumparatorul...

Da, doar ca nu e nevoie de niciun acord. Acordul (pentru transferul proprietatii) s-a dat la semnarea contractului

insa intampini probleme pt ca notarul e obligat sa faca publicitatea actului a 2-a zi dupa incheierea contractului si nu mai tarziu de cele 5 zile de valab a extrasului...

Si o si face, doar ca nu vorbim de un transfer de proprietate la acel moment.

risti ca la momentul achitarii sa-ti respinga cererea de intabulare pt ca ai un extras expirat...

Sa fim seriosi, se mai cere unul!