Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Servicii efectuate in Germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Servicii efectuate in Germania

am urmatoarea situatie: Societate romaneasca platitoare de tva contracteaza o lucrare de constructii in Germania. Detaseaza oameni din Romania angajati pe firma lui sa execute lucrarea. Cum se factureaza serviciile cu sau fara tva?
contecs a scris:

am urmatoarea situatie: Societate romaneasca platitoare de tva contracteaza o lucrare de constructii in Germania. Detaseaza oameni din Romania angajati pe firma lui sa execute lucrarea. Cum se factureaza serviciile cu sau fara tva?

Locul prestarii de servicii, art. 133, Cod Fiscal:
1. Locul prestarii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fis de la care serviciile sunt efectuate;
2. Prin derogare de la prevederile alin.1, pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate in legatura cu bunurile imobile;

pct. 13 din Norme detaliaza serviciile,

In scimb vezi atentie, la termenul pentru sediul permanent - 6 luni - , daca lucrarea depaseste acest termen, trebuie declarat sediul permanent in Germania.