avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Servicii efectuate in Germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Servicii efectuate in Germania

am urmatoarea situatie: Societate romaneasca platitoare de tva contracteaza o lucrare de constructii in Germania. Detaseaza oameni din Romania angajati pe firma lui sa execute lucrarea. Cum se factureaza serviciile cu sau fara tva?
Cel mai recent răspuns: Elena TOCU , Avocat 11:57, 15 Aprilie 2008
contecs a scris:

am urmatoarea situatie: Societate romaneasca platitoare de tva contracteaza o lucrare de constructii in Germania. Detaseaza oameni din Romania angajati pe firma lui sa execute lucrarea. Cum se factureaza serviciile cu sau fara tva?



Locul prestarii de servicii, art. 133, Cod Fiscal:
1. Locul prestarii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fis de la care serviciile sunt efectuate;
2. Prin derogare de la prevederile alin.1, pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate in legatura cu bunurile imobile;

pct. 13 din Norme detaliaza serviciile,

In scimb vezi atentie, la termenul pentru sediul permanent - 6 luni - , daca lucrarea depaseste acest termen, trebuie declarat sediul permanent in Germania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura fara tva pt. prestari servicii in italia flohh flohh buna. Am o microintreprindere si am executat o lucrare in constructii in italia. La facturare mi-au cerut sa specific articolul corespunzator din legislatia ... (vezi toată discuția)
Tva intercomunitar vio38 vio38 Cum factureaza o firma cu sediul in Romania o prestare de serviciu catre o societate dintr-o tara a a UE, pentru un serviciu prestat aici in tara? Se percepe ... (vezi toată discuția)
Contract consultanta cu frima din strainatate Mirela_Iulia Mirela_Iulia As dorii sa stiu cum trebuie exprimata contravaloarea serviciilor de consultanta pe care firma mea le presteaza pentru o firma din Statele Unite, trebuie ... (vezi toată discuția)