Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale conventie civila
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

conventie civila

poate sa imi spuna cineva daca mai sunt valabile conventiile civile si daca da, pot incheia astfel de conventii civile intre mine, ca societate comerciala de contructii si muncitorii necalificati pentru a presta un serviciu pe o anumita peioada, fara a mai fi nevoie de contracte individuale de munca?
multumesc
Conventiile civile de prestari servicii sunt bazate pe dispozitile Codului civil, care permit persoanelor sa presteze servicii in schimbul unor remuneratii. Aceste conventii sunt vazute de catre organele de control din domeniul muncii ca fiind o forma mascata a unui contract individual de munca.
Existenta unei conventii civile s-ar justifica in conditiile în care este vorba de o activitate temporara, iar prestatorul persoana fizica nu se afla intr-o relatie de subordonare fata de beneficiar.
mami-o a scris:

poate sa imi spuna cineva daca mai sunt valabile conventiile civile si daca da, pot incheia astfel de conventii civile intre mine, ca societate comerciala de contructii si muncitorii necalificati pentru a presta un serviciu pe o anumita peioada, fara a mai fi nevoie de contracte individuale de munca?
multumesc

In cazul dvs. concret nu se pot incheia conventii civile de prestari servicii, intrucat ar incalca dispozitiile imperative ale Codului muncii - sanctiunea fiind cea de la

"Articolul 276
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
(...)
e) primirea la munca a persoanelor fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei pentru fiecare persoana identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 100.000 lei;
"

In cazul in care va puneti intrebarea, nu are absolut nici o relevanta ca muncitorii sunt necalificati - ei vor fi platiti conform contractului colectiv aplicabil (cu un coeficient de ierarhizare de cel putin 1 din salariul minim garantat in plata). Important e sa le respectati drepturile legale. Simplul fapt ca sunt necalificati si ca au o educatie si o situatie materiala precara nu inseamna ca trebuie sa le nesocotiti dreptul de a fi tratati ca oameni, nu ca sclavi sau obiecte dispensabile.

Or, conventiile despre care vorbim tocmai asta fac:
- nu le garanteaza nimic din ceea ce prevede Codul muncii (timpul de lucru si de odihna, concediile, salariul, protectia in fata concedierilor abuzive etc. ... ca sa nu mai vorbim de lucruri "sfinte" precum formarea profesionala...),
- nu le permit acumularea unei vechimi in munca,
- nu le asigura contributia la fondurile de asigurari sociale (pensii, sanatate, somaj, accidente etc.)

{cu alte cuvinte nimic altceva decat o jmekerie tipic romaneasca}

[scuze elis, articolul ala nu e singurul pe care-l cunosc din Codul muncii :) , dar il repet ori de cate ori e nevoie cand vine vorba despre "conventiile civile"... poate asa va fi lamurita chestiunea asta;

chiar, propun o dezbatere juridica si intre juristi despre admisibilitatea conventiilor civile ca surogate pentru contractele de munca - mi-ar placea o discutie cu argumente si contraargumente - ca tot suntem pe un forum cu teme juridice - cine incepe? :D ]

P.S. subiectul ar putea fi incadrat mai bine la sectiunea dedicata problemelor de drept al muncii, nu la societati comerciale
klewos, utilizator