avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... juramant in instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

juramant in instanta

Pun urmatoarea problema.Am un proces cu o societate de asigurari pentru un accident si care accident nu este recunoscut de aceasta societate.Soferul vinovat .si doi martori depun declaratie sub juramant ca itradevar masina vinovata a intrat in mine si mi-a accidentat autoturismul.Dupa multe termene si o expertiza se da solutia de respingere a reclamatiei mele si nu este retinuta nici culpa masinii vinovate.Ce sa mai cred.Soferul vinovat spune da v-am lovit Instanta spune ca nu m-a lovit.Deci eu am patito dar nu am patito daca asa spune instanta. Dupa parerea instantei soferul a jurat strimb .Oare nu este caz penal?
Cel mai recent răspuns: eumarian , utilizator 18:05, 26 Ianuarie 2011
Ce calitate procesuala a avut soferul-martor,sau ce?
Soferul martor este soferul vinovat de accident.El a intrat pe contrasens in timp ce eu stationam si il asteptam sa traca fiind un drum cu o singura bandaUnul din martori era cu el in masina ,iar celalant circula pe drum ca pieton.
Daca instanta de judecata a considerat in mod expres ca soferul a depus marturie mincinoasa,de ce nu a sesizat parchetul?
pana la instanta este o constatare de la politia rutiera ?
buniculmiti a scris:

Pun urmatoarea problema.Am un proces cu o societate de asigurari pentru un accident si care accident nu este recunoscut de aceasta societate.Soferul vinovat .si doi martori depun declaratie sub juramant ca itradevar masina vinovata a intrat in mine si mi-a accidentat autoturismul.Dupa multe termene si o expertiza se da solutia de respingere a reclamatiei mele si nu este retinuta nici culpa masinii vinovate.Ce sa mai cred.Soferul vinovat spune da v-am lovit Instanta spune ca nu m-a lovit.Deci eu am patito dar nu am patito daca asa spune instanta. Dupa parerea instantei soferul a jurat strimb .Oare nu este caz penal?


Daca s-a incheiat procesul declarati cale de atac.
Daca martorii au mintit puteti depune plangere penala pentru marturie mincinoasa.
Incercati sa platiti un avocat care sa studieze dosarul cauzei ca sa inteleaga despre ce este vorba deoarece din ce ziceti nu se intelege nimic si e greu de spus ceva fara analizarea dosarului cauzei.

Alte discuții în legătură

Expertiza numai pe baza de fotografii buniculmiti buniculmiti La data de 29 august 2009 masina mia fost accidentata pe un refugiu de drum ingust de un sofr neatent .Eu asteptam sa treaca pe langa mine dar el ma lovit ... (vezi toată discuția)
Proces cu carpatica asig buniculmiti buniculmiti In urma unui accident nerecunoscut de Carpatica i-am actionat in judecata inca din noiembrie 2009.La penultimul termen din aprilie au fost aprobati si ... (vezi toată discuția)
Proces cu carpatica asig buniculmiti buniculmiti Am mai scris pe acest forum.Acum am ajuns in urmatoarea situatie.JUdecatoria a cerut expertului sa constate daca accidentul suferit de mine a avut sau nu in ... (vezi toată discuția)