Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... juramant in instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

juramant in instanta

Pun urmatoarea problema.Am un proces cu o societate de asigurari pentru un accident si care accident nu este recunoscut de aceasta societate.Soferul vinovat .si doi martori depun declaratie sub juramant ca itradevar masina vinovata a intrat in mine si mi-a accidentat autoturismul.Dupa multe termene si o expertiza se da solutia de respingere a reclamatiei mele si nu este retinuta nici culpa masinii vinovate.Ce sa mai cred.Soferul vinovat spune da v-am lovit Instanta spune ca nu m-a lovit.Deci eu am patito dar nu am patito daca asa spune instanta. Dupa parerea instantei soferul a jurat strimb .Oare nu este caz penal?
Ce calitate procesuala a avut soferul-martor,sau ce?
Soferul martor este soferul vinovat de accident.El a intrat pe contrasens in timp ce eu stationam si il asteptam sa traca fiind un drum cu o singura bandaUnul din martori era cu el in masina ,iar celalant circula pe drum ca pieton.
Daca instanta de judecata a considerat in mod expres ca soferul a depus marturie mincinoasa,de ce nu a sesizat parchetul?
pana la instanta este o constatare de la politia rutiera ?
buniculmiti a scris:

Pun urmatoarea problema.Am un proces cu o societate de asigurari pentru un accident si care accident nu este recunoscut de aceasta societate.Soferul vinovat .si doi martori depun declaratie sub juramant ca itradevar masina vinovata a intrat in mine si mi-a accidentat autoturismul.Dupa multe termene si o expertiza se da solutia de respingere a reclamatiei mele si nu este retinuta nici culpa masinii vinovate.Ce sa mai cred.Soferul vinovat spune da v-am lovit Instanta spune ca nu m-a lovit.Deci eu am patito dar nu am patito daca asa spune instanta. Dupa parerea instantei soferul a jurat strimb .Oare nu este caz penal?

Daca s-a incheiat procesul declarati cale de atac.
Daca martorii au mintit puteti depune plangere penala pentru marturie mincinoasa.
Incercati sa platiti un avocat care sa studieze dosarul cauzei ca sa inteleaga despre ce este vorba deoarece din ce ziceti nu se intelege nimic si e greu de spus ceva fara analizarea dosarului cauzei.