Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chiriasi evacuati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chiriasi evacuati

daca nu sa actualizat contractul de inchiriere a apartamentului, chiriasul poate fi dat afara in orice moment,specific ca sint singur si am in intretinere doi copii minori,am primit somatie de la proprietar sa eliberez apartamentul in 45 de zile.va multumesc tuturor celor care imi puteti raspunde
Depinde ce scrie in contract, cum se reziliaza, cum se prelungeste etc. Reveniti cu detalii.
Din cele relatate inteleg ca acel contract de inchiriere a fost incheiat pe o perioada determinata , perioada a expirat iar contractul a incetat. Intrucat ati fost notificat, relocatiunea tacita nu mai poate opera, chear daca ar fi existat o astfel de clauza stipulata. Prin urmare, dupa 45 de zile de la data primirii notificarii sunteti nevoit sa parasiti locatia.
Depinde cum si cand se prevede rezilierea; sunt contracte pe care le poti rezilia oricand dupa ce a trecut termenul, chiar daca se reinnoiesc automat, sunt contracte care se reinnoiesc pe o anumita perioada daca nu ai notificat la expirarea perioadei ca nu mai vrei reinnoirea...
cat timp ai de cand locuiesti in acest apart.?