Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de insotitor

mama mea (70 ani)acum cativa ani si-a rupt piciorul si a fost operata de 3 ori,In urma acestora reuseste cu greu sa se miste,in primul an cu ajutorul unui cadru si acum cu bastonul.Fiind in varsta si avand si probleme cu inima(tensiune oscilanta),as vrea sa stiu daca eu as lua-o in grija as putea beneficia de ajutor ca intretinator?Ea ar trebui sa aiba certificat de handicap?
Numai persoanele cu gradul I de invaliditate beneficiaza de ajutor de insotitor.

Pensionarii cu grad I de invaliditate vor primi o indemnizatie de insotitor egala cu 80% din valoarea unui punct de pensie, conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 108/2008, publicata luni in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 661.