Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor social, insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor social, insotitor

buna ziua
am o mama pensionara de 79 de ani,a avut 2 preinfarcturi,are probleme cu inima,tensiunea iar acuma i sa descoperit cancer
face tratament cu citostatice,insa nu poate umbla neinsotita in afara casei
eu nu am un loc de munca,nici somer nu sunt,nu sunt insurat,sunt unicul copil,unicul ei ajutor
as dori sa stiu daca in situatia noastra pot avea ceva ajutor social ori daca as putea deveni insotitorul dansei,iar daca se poate,cum pot obtine acesta?
Da, se poate, daca obtineti un certificat de incadrare in grad de handicap pentru mama.