avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor social, insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor social, insotitor

buna ziua
am o mama pensionara de 79 de ani,a avut 2 preinfarcturi,are probleme cu inima,tensiunea iar acuma i sa descoperit cancer
face tratament cu citostatice,insa nu poate umbla neinsotita in afara casei
eu nu am un loc de munca,nici somer nu sunt,nu sunt insurat,sunt unicul copil,unicul ei ajutor
as dori sa stiu daca in situatia noastra pot avea ceva ajutor social ori daca as putea deveni insotitorul dansei,iar daca se poate,cum pot obtine acesta?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 08:39, 25 Februarie 2015
Da, se poate, daca obtineti un certificat de incadrare in grad de handicap pentru mama.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de handicap Doinitza58 Doinitza58 Am fost operata de cancer in ianuarie 2011. Am beneficiat de ajutor de handicap pe perioada tratamentului cu citostatice ( 1 an). In prezent sunt pensionata ... (vezi toată discuția)
Ajutor de insotitor bruneta63 bruneta63 mama mea (70 ani)acum cativa ani si-a rupt piciorul si a fost operata de 3 ori,In urma acestora reuseste cu greu sa se miste,in primul an cu ajutorul unui ... (vezi toată discuția)
Obinerea gradului i de invaliditate miha0980 miha0980 Buna ziua. Va rog sa mi spuneti ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana pentru a obtine grad I de invaliditate ( mai precis care sunt ... (vezi toată discuția)