Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de arenda

incheiat in anul 2007.Intre timp arendatorul a vindut terenul care facea obiectul contractului ,iar noul proprietar solicita arendasului terenul al carui nou proprietear este.Arendasul refuza sa dea terenul.Cum se poate rezolva cazul?
Buna ziua !
Vechiul proprietar trebuia sa rezilieze contractul de arenda inainte de a se efectua transferul dreptului de proprietate asupra acestuia , sau , cel tarziu , concomitent cu efectuarea acestor demersuri ...
In aceasta situatie solicitati rezolutiunea contractului de arenda .... notificand in acelasi timp arendatorul pentru punerea la dispozitie a terenului .... nu precizati in post durata pentru care a fost incheiat contractul de arenda .