Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare teren din patrimoniul SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare teren din patrimoniul SC

speta mea este cam asa>
o S.C. 55 S.A. cu actionar unic statul roman prin AVAS are in patrimoniu un teren. Societatea Y a formulat o cerere prin care o solicitat sa cumpere acest teren. SC 55SA a raspuns ca pentru a putea transmite dreptul de proprietate asupra terenului, prin vanzare, catre societatea Y trebuie intai sa introduca acest teren in capitalul social.

intrebarea mea: este obligatorie intrarea terenului in capitalul social sau se poate vinde chiar daca face parte doar din patrimoniul societatii??
Ce act normativ/ articol reglementeaza aceasta situatie??

va multumesc.
Consider ca nu este obligatoriu ca terenul sa faca parte din capitalul social pentru a putea sa fie vandut, fiind suficient sa fie in patrimoniul societatii. De altfel, situatia ar fi mai complicata daca ar face parte din capitalul societatii pentru ca ar trebui redus capitalul sau inlocuit cu valoarea incasata - daca valoarea terenului e mai mare, diferenta se trece la rezerva iar daca e mai mica ar trebui redus capitalul. Legea 31/1990 - la capitolul cu privire la organizarea SA stabileste anumite directii, limite, proceduri, etc. in acest caz.
Trebuie avut in vedere ca nu se aplica principiile generale in materia societatilor comerciale, pentru ca vorbim de o societate de stat. Drept urmare, i se aplica legislatia privatizarii (in special legea 15/1990 privind reorganizarea unităţilor economice de stat ca regii autonome şi societăţi comerciale si legea 137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării), care prevede intre altele ca societatile comerciale ce detin terenuri trebuie sa faca demersurile pentru emiterea certificatelor de atestare a proprietatii asupra terenurilor. Este prevazuta si procedura majorarii capitalului social cu valoarea acestor terenuri (valoare care se stabileste pe baza altei HG). Ar trebui verificat si daca nu exista vreo reglementare speciala pentru privatizarea societatii la care va referiti. Societatile mari de stat au avut/au asemenea reglementari cadru in materia privatizarii, cu consecinte importante si in materia dreptului de proprietate asupra activelor detinute.
Andreea Lisievici a scris:

Trebuie avut in vedere ca nu se aplica principiile generale in materia societatilor comerciale, pentru ca vorbim de o societate de stat. Drept urmare, i se aplica legislatia privatizarii (in special legea 15/1990 privind reorganizarea unităţilor economice de stat ca regii autonome şi societăţi comerciale si legea 137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării), care prevede intre altele ca societatile comerciale ce detin terenuri trebuie sa faca demersurile pentru emiterea certificatelor de atestare a proprietatii asupra terenurilor. Este prevazuta si procedura majorarii capitalului social cu valoarea acestor terenuri (valoare care se stabileste pe baza altei HG). Ar trebui verificat si daca nu exista vreo reglementare speciala pentru privatizarea societatii la care va referiti. Societatile mari de stat au avut/au asemenea reglementari cadru in materia privatizarii, cu consecinte importante si in materia dreptului de proprietate asupra activelor detinute.

din informatii detinute pana in preyent stiu ca SC de stat a demarat procedurile pt obtinerea certificatelor de atestare a dr. propr. insa acestea nu au fost obtinute nici pana in prezent.
Reglementari speciale pt privatizare nu sunt.

in acest caz, se mai impune majorarea cap soc cu acest teren??
Daca nu a obtinut certificatul de atestare atunci nu are cum sa vanda terenul. Iar daca obtine certificatul, trebuie sa majoreze capitalul social. Nu vad cum se poate altfel.