Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FIRMA TRANSPORT MARFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FIRMA TRANSPORT MARFA

INFINTEZ O FIRMA DE TRANSPORT MARFA PENTRU UE SI AS VREA SA STIU CAUM FAC FACTURARE CATRE CLIENTII DIN UE...ADICA CU TVA
-CUM ESTE MAI BINE LA INCEPUT PLATITOR DE TVA SAU NU ...CARE ESTE SUMA PANA LA CARE NU SUNT PLATITOR DE TVA
-IMPOZIT PROFIT SAU VENIT

SPER SA MA AJUTATI SI PE MINE CU STIMA SI RESPECT
Facturarea catre clientii din UE - daca acestia va transmit un cod valabil de TVA- atunci facturati fara TVA - cu precizarea "scutit de TVA cu drept de deducere" conform Codului fiscal, - intrucat prestati servicii de transport in afara teritoriului national.
Pentru astfel de servicii va recomand ca firma sa fie platitoare de TVA.
Art. 152(1) - suma: "cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 35.000 euro, al carui echivalent se stabileste la cursul de schimb comunicat de BNR, la data aderarii.

Impozit pe profit - daca cheltuielile sunt variabile .
Impozit pe venit - daca sunt chltuieli fixe .
atunci firm din romania mai are de dat tva catre statul roman ?
In principiu, NU, are de dedus TVA , de la statul Roman.
In cazul in care beneficiarul este o societate din comunitate si va da un cod valabil se factureaza fara tva scriind pe factura "scutit cu drept de deducere"
In cazul in care beneficiarul este o societate din Romania (de exemplu o casa de expeditie romaneasca) se factureaza cu TVA
Daca doriti baza legala sau model de factura in excel dati-mi un email la contecs@gmail.com

Deoarece firma dumneavoastra o sa aiba cheltuieli (cu salarii, cu asigurari, cu motorina etc) nu este rentabil sa platiti 2.5% din total venituri ci mai repede sa platiti 16% din venituri - cheltuieli
Daca va faceti la inceput neplatitori de TVA plafonul este de 119000 lei, dupa aceea treceti pe platitori de tva
Un exemplu de calcul pentru impozitul pe profit:
Situatie ipotetica: factura de venituri de 3200 eur (deci 11520 lei)
Cheltuieli minime: un salariu minim pe economie: 962 lei
Motorina: 1900 eur deci 6840 lei (cca 1800 litri - medie 6000 km * un consum de 30%)
Numar zile cursa: Pe Romania aproximativ 4 zile diurna 124 lei
Pe extern sa zicem 1500 (cca 450 eur)
Convorbiri telefonice : 50 lei
Carte verde, casco, rca = 1200 lei/luna
Daca sunteti pe impozit pe venit: 11520*2.5% = 288 lei
Impozit profit = (11520-962- 6840-124-1500-50-1200)*16% = 844*16%=135 lei
Si asta in cazul in care nu am pus taxe, un internet, piese auto, schim ulei, o dobanda la rata de leasing, comisioane bancare, etc.
O zi buna