Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... RAPIRE MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

RAPIRE MINOR

Tatal, cetatean italian, a iesit din tara cu minorul in luna iunie 2009, avand incuviintarea mamei printr-o procura. Aceasta a expirat in urma cu un an. Cei doi parinti nu sunt casatoriti si niciunul dintre ei nu are incredintarea minorului( acest proces este in curs de derulare acum). Daca tatal nu a revenit cu copilul in tara, si refuza acest lucru, se poate considera ca este vorba despre rapirea minorului?
Unde s-a nascut copilul?
In momentul de fata ma ocup de un caz de rapire facut de o romanca.A plecat din Italia cu fetita in Romania.Nu am inteles daca ai cerut ajutorul autoritatilor centrale romanesti pentru a cere italiei intrarea copilului imediat.
Suna la aceste numere de telefon( autoritatea centrala romana )

Ministerul Justiţiei Viviana ONACADirector adjunct Tel. fix +40372041078, Fax +40372041079Email vonaca@just.ro
Ministerul Justiţiei Dorina DOMINTEANU ªef serviciu Tel. fix +40372041217, Fax +40372041079Email ddomintean@just.ro
Ministerul Justiţiei Ioana BURDUF Consilier juridic Tel. fix +40372041218
Fax +40372041079 iburduf@just.ro
Ministerul Justiţiei Camelia TOBÃ Consilier juridic Tel. fix +40372041083, Fax +40372041079
ctoba@just.ro
Ministerul Justiţiei Flavius George PÃNCESCU Consilier juridic Tel. fix +40372041083, Fax +40372041079
flavius.pancescu@just.ro

Cere informatii, ei sunt foarte amabili.Ar trebui sa sti ca nu trebuie sa iei un avocat pentru ca Conventia de la HAGA , adica ei ( autoritatea centrala romana) trebuie sa te reprezinte in relatia cu autoritatea centrala italiana.
Stiu ca dureaza mult , dar nu ai ce pierde tinand cont ca se ocupa ei de tot.
ce se intampla?
In momentul in care autoritatea centrala romanesca pleaca pe acest drum, incepe si cere autoritati centrale italiene de a deschide un dosar de rapire minor .
Autoritatile centrale italiene verifica daca minorul se afla pe teritoriul italiei si deschide proces chiemand in Judecata persoana care a rapit minorul.In procesul din Italia o sa fi reprezentata de cei mai buni avocati care lucreaza pentru statul italian si nu trebuie sa platesti avocatul pentru ca fiecare tara isi plateste propriile chieltuieli.
Suna cat mai repede.
Iti dau si informatiile autoritatii centrale italiane.
secretara directoarei Iovine: 00390668188326 sau 331 la sfarsit
Ei nu vorbesc romaneste.
bafta