Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Buna seara,am o nelamurire privind noua lege a pensiilor militare.
Sunt nascut in 1956 si am o cariera de 11 ani,am fost trecut in rezerva in 1991,iar din 2002 pana in 2010 am avut o pensie de invaliditate...Marea mea nelamurire e daca aceasta perioada de pensie anticipata respectiv 8 ani se adauga celor 11 ani de cariera,mentionez ca am implinit 55 de ani si vreau sa trec pe o pensie de serviciu,multumesc
Nu mai puteti sa beneficiati de pensie de serviciu intrucat nu mai exista aceasta categorie de pensie. Incepand cu 1 ianuarie 2011, data intrarii in vigoare a Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, Legea nr. 164/2001 privind pensiile militare de stat a fost abrogata.

Cadrele militare care au realizat stagiul minim de cotizare in specialitate si stagiul complet de cotizare precum si care au implinit varsta standard de cotizare prevazute in anexa 6 a Legii nr. 263/2010, in functie de data nasterii, pot beneficia de pensie mai devreme decat personalul civil.

Pentru a solicita orice categorie de pensie casei sectoriale de pensii a MAN, trebuie sa fi realizat stagiul minim de cotizare in specialitate care este de minim 15 ani si de maxim 15 ani si 3 luni (in functie de luna nasterii, pe care nu ati precizat-o). Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare si va fi adaugata celor 11 ani lucrati in sistemul militar numai in vederea acordarii pensiei pentru limita de varsta.

Va rog sa precizati luna nasterii dvs. ca sa va spun exact varsta la care puteti solicita pensie pentru limita de varsta casei de pensii sectoriale a MAN.

Puteti citi Legea nr. 263/2010 accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Gabriela Pintea, Consilier juridic
multumesc frumos pentru raspuns,sunt nascut pe 23.01.1956
Este perfect, puteti sa solicitati pensie pentru limita de varsta casei sectoriale de pensii a MAN. Varsta standard de pensionare este de 55 de ani iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 15 ani, prin urmare indepliniti ambele conditii.

Luna si anul pensionarii dvs. sunt ianuarie 2011. Cererea o puteti depune oricand dupa 23 ianuarie, data nasterii.

Sper sa nu va stresez ,dar nu am inteles exact anumiti termeni din primul mesaj,...imi puteti spune daca la cei 11 ani se adauga si cei 8 ani de pensie pentru invaliditate?sunt foarte ingrijorat pentru ca nu mi-a venit decizia de pensionare,in luna decembrie 2010 am avut pensia de invaliditate 1000 de lei,iar in ianuarie am luat 480 de lei.multumesc frumos,si sper sa nu va deranjez foarte tare..
veron24 a scris:
...imi puteti spune daca la cei 11 ani se adauga si cei 8 ani de pensie pentru invaliditate?

Eu v-am spus, dar repet pe scurt: da. Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare.

veron24 a scris:
sunt foarte ingrijorat pentru ca nu mi-a venit decizia de pensionare,in luna decembrie 2010 am avut pensia de invaliditate 1000 de lei,iar in ianuarie am luat 480 de lei.

Inseamna ca aveti pensie (in primul mesaj ati scris "pana in 2010 am avut o pensie de invaliditate"). Acum ati primit pensia recalculata conform Legii nr. 119/2010 si HG nr. 735/2010.

Veti trece la pensie pentru limita de varsta din oficiu, asa prevede art. 82 din Legea nr. 263/2010, adica nu mai este necesar sa faceti nicio cerere.