avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Buna seara,am o nelamurire privind noua lege a pensiilor militare.
Sunt nascut in 1956 si am o cariera de 11 ani,am fost trecut in rezerva in 1991,iar din 2002 pana in 2010 am avut o pensie de invaliditate...Marea mea nelamurire e daca aceasta perioada de pensie anticipata respectiv 8 ani se adauga celor 11 ani de cariera,mentionez ca am implinit 55 de ani si vreau sa trec pe o pensie de serviciu,multumesc
Cel mai recent răspuns: veron24 , utilizator 00:27, 27 Ianuarie 2011
multumesc mult pentru amabilitate...totusi sper sa nu raman cu 480 de lei pensie si sa fie doar o gresala...:(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie - cadru militar vladconsta vladconsta Am lucrat 14 ani militar activ 2 ani scoala militara 1 an jumatate armata 11 ani salariat civil 2 ani somer actualmente nu lucrez .Sunt nascut la data 24 ... (vezi toată discuția)
Durata pensiei de boala se adauga la perioada de vechime pentru pensia la limita de varsta? akitadolf akitadolf Am fost cadru militar dupa o vechime de 20 ani plus sporurile am facut 30 ani. am fost in pensie de boala dupa care m-am pensionat la limita de varsta si as ... (vezi toată discuția)
Pot sa ies la pensie? raresadi raresadi sunt nascut pe data de 01.04.1958,am facut stagiul militar 1 an si 4 luni,am muncit 14ani in sistemul penetenciar(1983 -1997) si alti 11 ani in civilie.(gradul ... (vezi toată discuția)