Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... soferi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

soferi

soferilor de taxi care ccm li se aplica? ccm la nivel national sau 722/2008 la nivel de ramura transporturi?
Avand in vedere ca soferii de taxi se pot organiza sub mai multe forme, de exemplu, pot fi independenti, adica sa lucreze ca persoane fizice autorizate, se poate face asociatia taximetristilor, se poate infiinta un s.r.l. etc., tot asa este si legislatia aplicabila in domeniu.
Legea nr. 38 din 20/01/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere reglementeaza taximetria.
Alte detalii puteti gasi pe www.taximetrie.ro
Cred ca intrebarea era alta ... ;)
Se aplica CCMN pe anii 2007 - 2010, intrucat in anexa 5 din Contract colectiv de muncă unic la nivel de ramură transporturi pe anii 2008-2010, nr. 722/2008 sunt prevazute unităţile la care se aplică acest contract colectiv de muncă unic la nivelul ramurii transporturi, în care organizaţiile sindicale semnatare au membri.

se aplica CCMN 2007-2010
de acord cu Elis !
asociatia nationala a patronatului operatorilor de transport in regim de taxi este afiliata vreunui patronat in transporturi sau federatiei sindicatelor soferilor din Romania?