Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reziliere leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reziliere leasing financiar

Am si eu o speta:
am avut un contract de leasing financiar pt o cladire in 2006.in usd
in 2007 acst ctr s-a reziliat dar nu unilateral.
eu trebuie sa scot din evidenta aceata cladire.
problema mea este trebuie reevaluez leasingul la data rezilierii, adica sa aduc contul 167 la nivelul cursului din data rezilierii?
in timpul anului 2006 s-a calculat amortizare pt cladire
acum ce fac cu amortizarea deja calculata.
ar trebui sa o stornez? dar ea este deductibila ca m-m folosit de bun in 2006
daca nu o stornrz nu se inchide ct 212
ce sa fac?
florentyna a scris:

Am si eu o speta:
am avut un contract de leasing financiar pt o cladire in 2006.in usd
in 2007 acst ctr s-a reziliat dar nu unilateral.
eu trebuie sa scot din evidenta aceata cladire.
problema mea este trebuie reevaluez leasingul la data rezilierii, adica sa aduc contul 167 la nivelul cursului din data rezilierii?
in timpul anului 2006 s-a calculat amortizare pt cladire
acum ce fac cu amortizarea deja calculata.
ar trebui sa o stornez? dar ea este deductibila ca m-m folosit de bun in 2006
daca nu o stornrz nu se inchide ct 212
ce sa fac?

1. reevaluez leasingul la data rezilierii, adica sa aduc contul 167 la nivelul cursului din data rezilierii?
R.1. Da.
2.Inregistrari contabile
Daca facturezi persoanei care a preluat contractul avansul si ratele platite
461=%
3. Inchidere cont mijloc fix cedat
%= 212
concomitent 8051
Succes,