Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... accident de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

accident de munca

Sotul meu a suferit un accident la firma unde lucreaza. Este angajat cu carte de munca, dar angajatorul insista cu telefoane si amenintari sa declare ca s-a accidentat in afara unitatii. Ce putem face? Angajatorul poate sa-i desfaca contractul de munca si sa nu mai beneficieze de concediu medical? Spuneti-mi va rog ce sa fac in situatia asta? La cine pot sa apelez?
maria_cristina a mai scris, in topic pe care l-am sters:

Se mai considera accident de munca daca angajatorul a refuzat sa cheme ambulanta si ITM la fata locului?
nu are cum sa desfaca conractul de munca,doar in cazul in care se constata ca sotul nu a respectat regulile de protectia muncii si era instruit in acest sens dar asta numai in urma unei cercetarii prealabile
va beneficia de concediu medical in oricare situatie
da se considera accident de munca chiar daca nu a chemat ambulanta
declarati accident de munca la spital
apelati la ITM si faceti o sesizare
asteptativa la eventuale repercursiunii din partea angajatorului atunci cand sotul se va intoarce la munca din concediu medical in cazul in care declarati ca si accident de muna la spital,acum depinde ce doriti sa faceti
accident care produce incapacitate temporara de munca de cel putin 3 zile calendaristice se face de catre persoana juridica in cazul accidentului care a produs incapacitate temporara de munca
cititi Legea 319/2006