avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cerere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cerere CEDO

Am trimis o cerere catre CEDO, am primit confirmarea primirii cererii de la Strasbourg, insa de atunci au trecut 4 luni si n-am mai primit absolut nimic referitor la cererea mea. Precizez ca o alta persoana, aflata in aceeasi speta, a depus in aceeasi perioada o cerere similara si a primit deja o scrisoare raspuns cu anumite precizari si lamuriri. M-ar intersa daca CEDO are un termen limita in care trebuie sa trimita un raspuns unei astfel de solicitari. Multumesc.
Cred ca depinde mult de doua lucruri:
- in ce limba ati trimis plangerea;
- pe mana cui a incaput

Limba in care ati trimis plangerea cred ca este importanta, pentru ca, daca ati trimis-o intr-una din limbile oficiale (engleza sau franceza) nu mai trebuie tradusa; asa cum spunea cineva, daca plangerea trimisa trebuie tradusa, poate lua mai multe luni pana ce va fi disponibil traducatorul roman. Actualmente la CEDO se primesc, imi inchipui, un numar imens de plangeri din partea romanilor (la halul in care se gaseste justitia romaneasca, este normal), si chiar daca multe sunt apoi respinse pe motiv ca ori nu s-au incadrat in timp, ori nu au aratat in clar ce drepturi ale omului au fost violate, tineti seama ca TOATE plangerile trebuiesc intai traduse (nu se poate respinge o plangere pana nu este tradusa pentru ca un judecator sa o citeasca, nu?). Deci, ar fi bine daca ati trimite chiar dvs. o traducere a cererii respective: timpul nu mai curge din momentul in care ati trimis prima cerere, dar probabil ca va scurta timpul de asteptare.

In ceea ce priveste persoana pe mana careia a incaput plangerea, foarte probabil ca daca aceasta este in romana, a ajuns pe mana unui compatriot de-al nostru; cat de bine intelege acesta sa-si faca treaba, nu stiu. Pot numai sa sper ca, odata rupt de mizeria din tara, acesta sa se "molipseasca" de bunele maniere si modul de lucru din vestul Europei, si sa nu ne faca de rusine.

Ce va pot spune din experienta mea personala: am trimis o plangere in engleza in octombrie 2010, si mi-a sosit cam in 40 de zile un raspuns care continea instructiunile d einceput si etichetele respective. Ce m-a surprins insa a fost faptul ca mi-a sosit raspunsul in romaneste, trimis de un (sau o) oarecare "B. Maties," (deci, roman).
Plangerea am facut-o pe formularul tip, am indicat articolele din Conventie care au fost incalcate, si m-am situat in termen. Mai mult... om vedea.

Urez succes tuturor celor care se lupta la CEDO cu sistemul romanesc ticalosit!
la cedo se lucreaza foarte greu datorita multor dosare si sunt pe etape studiate deci cu fiecare tara in parte si dosarele lor raspunsul poate dura si 3 luni dar o sa-l primiti, cel mai important sa tineti legatura cu ei si pe mail si postal cu mandat de primire si sa-i instintati cu ultimele noutati care s-au desfasurat, au decurs in procesul dumneavoastra in tara.
eu am avut un proces la cedo care l-am si castigat si acuma sunt cu altul spre finalizare dar dureaza mult primul dosar al meu a durat 6 ani
Domnule Nitulescu, va multumesc frumos pentru grija manifestata fata de demersul meu, insa v-as fi fost mult mai recunoscator daca, pur si simplu, mi-ati fi dat un raspuns competent. Solicitarea mea pe forum a fost foarte concisa: eventualul termen pe care l-ar putea avea CEDO pentru a raspunde unei plangeri.N-am intrebat cum se intocmeste o astfel de cerere, termene, conditii de admisibilitate sau alte aspecte, deloc de neglijat, dar care nu fac obiectul intrebarii mele. Crede-ti-ma ca imi pun eu la indoiala destul de fvrecvent capacitatile cognitive si intelectuale... ;) Nu era nevoie s-o faceti si dvs., presupunand, in mod eronat, de altfel, ca nu am consultat un avocat si ca m-am limitat la „capul meu” in formularea plangerii cu pricina. Cu stima!
Ma intereseaza si pe mine subiectul - am trimis o cerere tip la CEDO , este vorba de retrocedare teren, in termen de o luna am primit un cartonas rosu - confirmare de primire si atat. Problema mea este ca am fost sfatuita pe un forum sa fac o evaluare a terenului care trebuia sa fie la dosar. Avocatul meu a spus ca nu este nevoie. Imi pare tare rau ca l-am ascultat. Daca cineva are experienta imi poate spune se mai pot face completari sau solicita ei completari?????
Serbu Marcela a scris:

Buna ziua,
o intrebare unde pot gasi "formularul special" si daca se poate adresa corecta de la CEDO.
multumiri anticipate


Modelul de cerere il puteti gasi aici
[ link extern ]

Adresa CEDO :
Monsieur le Greffier de la Cour europeenne
des Droits de l’homme,
Conseil de l’Europe,
F–67075 Strasbourg Cedex.
FRANCE

Alte discuții în legătură

Costuri intentare proces c.e.d.o. Villy1liv Villy1liv Villy1liv Villy1liv Buna ziua, Poate cineva sa estimeze costurile unui proces la C.E.D.O. de la intentare pana la finalizarea acestuia? (vezi toată discuția)
Corespondena cedo andrei_pap87 andrei_pap87 Domnilor vi-as fi recunoscator daca mi-ati oferi un mic ajutor legat de corespondenta cu Curtea de la Strasbourg. Am formulat in august 2010 o actiune la ... (vezi toată discuția)
Proces la cedo -actiune in limba romana mezzo 61 mezzo 61 Soacra mea a ajuns cu 2 dosare la CEDO ,unul tradus in franceza ( ruxanda ionescu impotriva romaniei ) castigat la 12 oct 2006 ,celalalt netradus ,depuse la ... (vezi toată discuția)