Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... infiere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

infiere copil

Am un copil din prima casatorie, are 17 ani .care are numele tatalui. In prezent sunt recasatorita si ma intereseaza care sunt conditiile sa treaca pe numele sotului actual, in conditiile in care tatal natural nu este de gasit.
cam greu, avand in vedere ca pe langa alte acte aveti nevoie si de acordul tatalui natural.
daca asa doreste copilul, isi poate schimba numele pe cale administrativa cand va implini 18 ani
www.avocatnet.ro/content/art...
iar daca doriti sa-l infieze sotul actual, tot dupa 18 ani o va face, sa nu mai aveti nevoie de acordul tatalui natural, insa o conditie ar fi.. sa fie crescut pe perioada minoritatii sale de cel ce doreste sa-l adopte
gi-jane2, moderator