Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital

Buna ziua,

As dori sa stiu in cat timp se efectueaza majorarea de capital pentru o societate pe actiuni care activeaza pe piata de capital si care este procesul?
De ex, daca astazi decid sa fac majorarea, care sunt pasii si cand se finalizeaza procesul?

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns?

Multumesc anticipat.
majorarea de capital o decide adunarea extraordinara a actionarilor
-acesta se anunta cu cel putin trei saptamani inainte de aga extraordinara intr-o publicatie de specialitate
-dupa ce se ia decizia in AGA cu majoritate de voturi se acorda o data de referinta
pentru toti actionarii
-la data de referinta se stabileste registrul complet al actionarilor si se aloca fiecarui actionar numarul de actiuni care i se cuvin
-dupa stabilirea registrului se cere autorizarea CNVM
-dupa ce da acordul CNVM actionarii pot tranzactiona actiunile cu conditia sa tranfere aceste actiuni

o majorare de capital poate dura 2-3 luni in functie de toti acesti pasi de parcurs obligatorii