Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata in timpul sarcinii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata in timpul sarcinii

lucrez in cadrul unei societati de 3 ani de zile ca operator calcul.sunt insarcinata in aproape 4 luni iar azi mi s-a spus ca o sa fiu data in concediu fara plata.eu am anuntat conducerea ca sunt insarcinata de la bun inceput.ma afecteaza cu ceva daca intru in concediu fara plata vechimea?beneficiez de concediu prenatal ?beneficiez si de indemnizatia ptr cresterea copilului?da-ti-mi un sfat va rog .multumesc
Concediu fara plata se acorda la cererea salariatului. Are efect asupra vechimii. Daca este o luna intreaga nu veti avea impozit pe venit in acea luna si nu veti beneficia de cic, pentru care trebuie sa aveti realizate venituri supuse impozitarii timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului. Puteti beneficia de concediu medical/risc maternal dar nu inca de cel prenatal.
Pe ce perioada este concediul fara plata?
OUG 111 spune ca beneficiati de CCC in aceasta situatie doar daca:

a) - va aflati in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;

sau
B) ati beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;

Cel mai simplu ar fi sa va luati concedii medicale de risc maternal pana intrati in prenatal.