avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata in timpul sarcinii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata in timpul sarcinii

lucrez in cadrul unei societati de 3 ani de zile ca operator calcul.sunt insarcinata in aproape 4 luni iar azi mi s-a spus ca o sa fiu data in concediu fara plata.eu am anuntat conducerea ca sunt insarcinata de la bun inceput.ma afecteaza cu ceva daca intru in concediu fara plata vechimea?beneficiez de concediu prenatal ?beneficiez si de indemnizatia ptr cresterea copilului?da-ti-mi un sfat va rog .multumesc
Cel mai recent răspuns: Dana Oancea , Consilier juridic 20:04, 28 Ianuarie 2011
Concediu fara plata se acorda la cererea salariatului. Are efect asupra vechimii. Daca este o luna intreaga nu veti avea impozit pe venit in acea luna si nu veti beneficia de cic, pentru care trebuie sa aveti realizate venituri supuse impozitarii timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului. Puteti beneficia de concediu medical/risc maternal dar nu inca de cel prenatal.
Pe ce perioada este concediul fara plata?
OUG 111 spune ca beneficiati de CCC in aceasta situatie doar daca:

a) - va aflati in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;


sau
B) ati beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;

Cel mai simplu ar fi sa va luati concedii medicale de risc maternal pana intrati in prenatal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul pentru cresterea copilului 2011 marincaspaulina marincaspaulina Buna, O mica nedumerire....pot beneficia de CIC in conditiile in care in momentul nasterii am muncite fara intrerupere 9 luni...nu 12?....as putea spre ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal si ccc lilika08 lilika08 Buna ziua, Sunt intr-o situatie fara iesire ?!? Am fost angajata in anul 2008 la o unitate de stat si, din octombrie 2008 beneficiez de indemnizatie de ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal Helen15 Helen15 Buna ziua Am cateva intrebari noi legate de acordarea concediului prenatal. Sunt insarcinata in 23 saptamani, data nasterii copilului fiind 08.06.2012 (asa ... (vezi toată discuția)