Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se procedeaza la Judecatorie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se procedeaza la Judecatorie?

Daca doi soti divorteaza de comun acord.La completarea initiala a cererii de divort se invoiesc ca sotia sa revina la numele avut anterior casatoriei,la numele de fata.Dupa termenul de 30 de zile se razgandesc si sotia,cu acordul sotului,doreste sa ramana pe numele avut in casatorie.Cum se procedeaza in acest caz?Se intocmeste un proces-verbal,dar termenul continua considerandu-se cererea initiala?se face o noua cerere,cea initiala se claseaza?se considera nejustificat,intrucat termenul de 30 de zile se referea la cererea initiala in care sotia solicita sa revina la numele de fata?
Daca nu s-a fixat inca primul termen de judecata, puteti sa va modificati capatul de cerere privind revenirea la nume, in chiar ziua judecatii. In situatia in care divortul s-a pronuntat deja prin acord, hotararea este definitiva si irevocabila si nu este supusa revizuirii.
ContSters53919, utilizator
Modificati cererea initiala,si solicitati ca sotia sa ramana pe numele sotului.Aceasta,evident,daca nu s-a pronuntat deja divortul.
La termenul de judecata fixat, precizare a actiunii in temeiul art .132 c.proc civ.prin care ambii soti arata ca au convenit ca sotia sa ramana cu numele avut in timpul casatoriei.
Instanta ia act de intelegerea sotilor si ii divorteaza.
Va multumesc!