Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PREJUDICIU ADUS IMAGINI FIRMEI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PREJUDICIU ADUS IMAGINI FIRMEI

BUNA NUMELE MEU ESTE BOGDAN SI SANT DIN CLUJ NAPOCA.AS DORI SA STIU DACA POSTAREA PE PAGINA MEA PERSONALA DE FACEBOOK A UNR POZE IN CARE APARE SI SIGLA SI NUMELE COMPANIEI LA CARE LUCREZ E UN PREJUDICIU ADUS IMAGINEI FIRMEI?MENTIONEZ CA MI FOST SUSPENDAT CONTRACTUL DE MUNCA PENTRU TREABA ASTA.
Posibil de ce este prevazut in Regulamentul Intern al societatii angajatoare ..
Pozele in care apar numele si sigla firmei sunt imorale astfel incat sa prejudicieze imaginea companiei? Din punctul meu de vedere, daca pozele sunt in regula nu pot decat sa faca reclama gratuita firmei.
Ati fost cecetat disciplinar pentru cele aratate mai sus? Art.264 (1) lit.b prevede aceasta sanctiune disciplinara.
Pentru a fi sanctionat cu suspendarea CIM trebuia sa fiti cercetat disciplinar altfel, conf. art. 267. (1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o măsură, cu excepţia celei prevăzute la art. 264 alin. (1) lit. a) (avertisment), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
Verificati in Regulamentul de ordine interioara care sunt faptele considerate ca fiind abateri disciplinare si daca ceea ce ati facut dvs. este abatere disciplinara. Verificati, de asemenea, daca exista clauze la contractul individual de munca care interzic, printre altele, si postarea/publicarea fara acordul firmei a numelui si siglei acesteia.