avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compensatorii - CCM ramura comert 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compensatorii - CCM ramura comert 2011

buna ziua,

in contractul de munca pe 2010 la nivel ramura comert era prevazut acordarea a minim 2 salarii compensatorii in afara drepturilor la zi in cazul dispnibilizarii din motive ce nu tin de persoana salariatului. Doresc sa stiu daca in CCM ramura comert pe 2011 mai este prevazuta acordarea celor 2 salarii sau de unde pot descarca CCM comert 2011.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:38, 19 August 2012
freeelis a scris:

CCM la nivel de ramura de comert
Art. 3. – (1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura comert pentru care s-a incheiat prezentul contract colectiv de munca, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), care sunt prezentate in Anexa nr. 3 la prezentul contract, sau daca au ca domeniu principal de activitate comertul, alimentatia publica, distributia, inchirierea bunurilor imobiliare proprii, jocurile de noroc si pariurile, conform codurilor CAEN: 45, 46, 47, 56, 68.2, 92;
b) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
c) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la nivel de unitate, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt).
(2) In cazul in care, din diferite motive, partile au incheiat contracte colective de munca la un nivel inferior inaintea contractului la nivelul ramurii comert, cele de la nivelurile inferioare se vor adapta contractului colectiv de la nivelul superior, acolo unde prevederile minimale ale acestuia nu au fost atinse.


nu inteleg.
am lucrat la o societate comerciala cu principala activitate comert cu autovehicule (dealer/reprezentanta auto).
Are peste 50 de angajati dar nu e prezenta in anexa 3.
Prevederile contractului colectiv de munca ramura comert se aplica/sunt obligatorii in acest caz?
Daca citeati mai bine prevederile art.3 din acest CCM ati fi observat nu numai situatia cu Anexa nr.3 , dar mai sunt si alte situatii in care se aplica acest ccm la nivel de ramura comert , si anume : domeniu principal de activitate al angajatorului sa fie : comertul, alimentatia publica, distributia, inchirierea bunurilor imobiliare proprii, jocurile de noroc si pariurile, conform codurilor CAEN: 45, 46, 47, 56, 68.2, 92;


freeelis a scris:

Daca citeati mai bine prevederile art.3 din acest CCM ati fi observat nu numai situatia cu Anexa nr.3 , dar mai sunt si alte situatii in care se aplica acest ccm la nivel de ramura comert , si anume : domeniu principal de activitate al angajatorului sa fie : comertul, alimentatia publica, distributia, inchirierea bunurilor imobiliare proprii, jocurile de noroc si pariurile, conform codurilor CAEN: 45, 46, 47, 56, 68.2, 92;


aveti dreptate....exista un "sau" acolo ce nu l-am observat. Multumesc.
Am cautat dar nu am gasit....a aparut pana la urma CCM ramura comert pe 2011? Sau este valabil cel din 2010 inca?

Multumesc.
clase74 a scris:

Am cautat dar nu am gasit....a aparut pana la urma CCM ramura comert pe 2011? Sau este valabil cel din 2010 inca?

Multumesc.


Daca nu a fost denuntat valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract - art.4 alin.2 din Contractul Colectiv de Munca la nivelul Ramurii Comert pe anul 2010 inregistrat la Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale sub nr. 42/01/11.02.2010.

Alte discuții în legătură

Ccm pe ramura comert beatrice culda beatrice culda Buna ziua, Stiind prevederile CCM pe ramura Comert care mai este in vigoare pana la incheierea unui nou contract: \" [i]Art. 3. - (1) Clauzele ... (vezi toată discuția)
Ccmun la nivel de ramura comert 2011 ContSters217085 ContSters217085 Buna ziua, Ma aflu in concediu ingrijire copil pana in luna octombrie,iar firma la care sunt angajata nu mai este dispusa sa ma reprimeasca. As vrea sa ... (vezi toată discuția)
Exista ccm ramura comert 2011? danuttunad danuttunad Buna seara, Ceea ce am putut gasi a fost,Contract colectiv de muncă la nivelul Ramurii Comerţ pe anul 2010 inregistrat la Ministerul Muncii, Familiei şi ... (vezi toată discuția)